Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia implantu słuchowego została przeprowadzona w Ciechanowie
dodał: Sylwester,2010-06-15

W poniedziałek 14 czerwca 2010 w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację wszczepienia zaawansowanego technologicznie implantu słuchowego. Operację przeprowadzili ciechanowscy lekarze: Teresa Babiżewska oraz ordynator oddziału laryngologicznego lek. Marek Chmieliński. Do Ciechanowa przyjechali przedstawiciele producenta implantu z firmy Oticon, którzy zapewniali, że model aparatu, który wszczepiono pacjentkom należy do najnowocześniejszych na świecie. W tym roku w Ciechanowie przeprowadzone będą kolejne podobne zabiegi. Prezes firmy Oticon, Andrzej Konopka poinformował, że cieszy go fakt, że ciechanowska placówka należy do prestiżowej grupy szpitali, w których przeprowadza się podobne operacje, niestety wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ich komfort życia może być znacznie podniesiony i korzysta z aparatów starej generacji. Poprzednie modele podobnych aparatów charakteryzował przede wszystkim większy rozmiar, ale również brak eliminacji zakłóceń dźwięku powodowanych na przykład przez wiatr. Nowe urządzenie pokonało technologicznie te bariery i pacjent dzięki technologii PONTO może słyszeć dźwięki nawet podczas wiatru.

Większości pacjentów z niedosłuchem może używać tradycyjnych aparatów słuchowych na przewodnictwo powietrzne. Istnieje jednak grupa osób, które nie mogą korzystać z takiego rozwiązania z powodu wady rozwojowej ucha zewnętrznego czy przewlekłego ropnego zapalenia ucha środkowego. Dla tych pacjentów opracowano systemy słuchowych implantów kostnych (Systemy wspomagające słyszenie zakotwiczone w kości). Rozwój nowych technologii przyczynia się do tego, że zarówno specjaliści wszczepiający implanty, jak i użytkownicy tych urządzeń mogą czerpać coraz większą satysfakcję i korzyść z ich stosowania*.

Zakotwiczony implant na przewodnictwo kostne odbiera sygnały dźwiękowe, przetwarza je na drgania, które za pośrednictwem kości czaszki przekazuje drogą kostną do ślimaka. Jest szczególnym rodzajem aparatu słuchowego na przewodnictwo kostne, stosowanym od 1977 roku. Składa się z tytanowej śruby (implantu) wkręcanego w kość, wspornika procesora (często nazywanego również zaczepem przedłużającym implant) oraz procesora dźwięku. Procesor dźwięku, będący zewnętrzną częścią systemu, wyposażony jest w mikrofon, wzmacniacz oraz przetwornik kostny. Jego głównym zadaniem jest odbiór dźwięków z otoczenia, przetworzenie ich na wibracje przekazywane do implantu, z którego przenoszone są one dalej do ślimaka drogą przewodnictwa kostnego.

Najnowszy aparat słuchpwy firmy OTICON stosuje technologię PONTO. Jest to nowatorska konstrukcja części implantowanej i zaczepu procesora zapewnia szybsze i lepsze zrastanie się implantu z kością oraz mniejsze ryzyko pojawienia się stanów zapalnych tkanek otaczających implant. Zadbano o bardzo wysoką wytrzymałość urządzenia i maksymalne zabezpieczenie wibratora kostnego przed uszkodzeniem. Zastosowanie w procesorze mowy najbardziej aktualnie zaawansowanej technologicznie platformy sprzętowej Oticon Rise™ uczyniło go najnowocześniejszym na świecie systemem wspomagającym słyszenie zakotwiczonym w kości.

Współpraca ekspertów doświadczonych na polu implantowania z zespołem naukowców i specjalistów Oticon opracowujących nowatorskie, przełomowe strategie przetwarzania dźwięku zaowocowała stworzeniem PONTO - pierwszych systemów słuchowych implantów kostnych dopasowywanych na łatwej w użyciu platformie komputerowej, pozwalającej na  precyzyjne dostrojenie procesora mowy do  potrzeb pacjenta. System implantu kostnego PONTO składa się, podobnie jak dotąd produkowane, z części implantowanej, procesora mowy i jego zaczepu.
 

 


Zewnętrzna część aparatu, która będzie przytwierdzona do wszczepionego elementu za pomocą specjalnego zatrzasku widocznego na zdjęciu. 

 
Dziennikarze będący na konferencji poznali szczegóły techniczne aparatu, o których piszemy powyżej. Nasz reporter zapytał o cenę takiej operacji. Niestety nie należy ona do tanich, jej koszt to ponad 30 tysięcy złotych, jest jednak refundowany przez NFZ. Znaczącą część tej kwoty stanowi koszt aparatu. 
Pomimo tego, jak zapewnia Dyrektor ciechanowskiego szpitala Hanna Jaroszewska, w Ciechanowie będą się odbywały podobne operacje w przyszłości. Obecnie na Mazowszu jedynie 3 warszawskie ośrodki są przygotowane do przeprowadzania podobnych zabiegów, z czego pacjenci zmuszeni są do kilkuletniego oczekiwania na operację. Ciechanów będzie kolejnym miejscem na mapie Mazowsza, gdzie przeprowadzane będą podobne zabiegi.
 
Jak nam powiedział Marcel Nikkel, przedstawiciel firmy Oticon który jest odpowiedzialny za technikę przeprowadzania operacji wszczepiania implantów, jest on pod wrażeniem pracy ciechanowskiego zespołu operującego, który w pełni profesjonalnie przeprowadził całą procedurę, na którą zresztą musiał wyrazić zgodę Krajowy Konsultant Medyczny. Uzyskanie takiej zgody było konieczne, albowiem procedury takie nie były jeszcze stosowane w Polsce. Podobne operacje były już przeprowadzane w USA, Holandii, Belgii i w Skandynawii. Polacy wyprzedzili m.in. Francję, w której jeszcze nie wszczepiano podobnych aparatów. Jak dodał Nikkel, był on pozytywnie zaskoczony poziomem technicznym sal operacyjnych ciechanowskiego szpitala – należą one do najnowocześniejszych na świecie, to najnowsza inwestycja ciechanowskiego szpitala, o której napiszemy więcej już wkrótce.
 

Konferencja w ciechanowskim szpitalu. Na pytania dziennikarzy odpowiadali: od lewej: ordynator Oddziału Laryngologicznego
lek. Marek Chmieliński,  Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Jacek Krzyśpiak, Dyrektor Szpitala Hanna Jaroszewska,
Prezes firmy Oticon Andrzej Konopka oraz przedstawiciel firmy Marcel Nikkel. 
 
* Opis działania aparatu na podstawie materiałów producenta.
 
 
 


powrót

Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Ciechanowska Gala Sportu: stypendia, nagrody, wyniki plebiscytu
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy

czytaj więcej
Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?
Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…

czytaj więcej
Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 26 października 2021 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl