Rozmowa z Marcinem Talarowskim, Przewodniczącym Samorządu Studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie
dodał: Fortunat,2009-03-04


CiechanówOnline: Czym się zajmuje samorząd?
Samorząd Studencki to ogół studentów uczelni, z pośród których w wyborach powszechnych wybierani są przedstawiciele, tworzący organ Uczelnianej Rady Samorządu Studentów. Podstawowym obowiązkiem samorządu jest obrona praw Studenta, oraz organizacja życia studenckiego poprzez stwarzanie możliwości rozwijania zainteresowań i organizowania studenckich imprez integracyjnych. URSS jest „dość młody”, stąd też pragniemy zapoczątkować tzw. „tradycję samorządową” na naszej Uczelni. Staramy się wprowadzić pewną cykliczność podstawowych imprez, na których powinien znaleźć się każdy student tj. otrzęsiny, andrzejki, mikołajki. W tym roku organizujemy również Juwenalia połączone z Dionizjami, które odbędą się 22 maja. Gwiazdą wieczoru ma być zespół DA AB, grający muzykę reggae.
Angażujemy się również w wszelkiego rodzaju komisje działające na terenie uczelni, uczestniczymy w udzielaniu pomocy materialnej studentom oraz organizowaniu akcji charytatywnych.  Pomagamy przeprowadzać na uczelni ankiety dotyczące sfery dydaktycznej i mające istotny wpływ na kadrę wykładowców, mogące pomóc w ocenie jakości kształcenia na uczelni, oraz wprowadzeniu niezbędnych zmian w sposobie nauczania. 

CiechanówOnline: Czy życie studenta w Ciechanowie to jedynie nauka?
Nie da się ukryć, że Ciechanów jest stosunkowo niedużym miastem, mającym niewielką liczbę studentów. Niejednokrotnie spotkałem się ze sceptycznymi opiniami młodych ludzi, którzy uważają, iż ich rodzinne miasto oraz tutejsze uczelnie nie zapewnią im nic poza wykładami i egzaminami, przez co studiowanie, bycie studentem,  straci swój urok.
Jest to oczywiście nieprawda. Od nas samych zależy to, w jaki sposób przeżyjemy naszą młodość, jak wykorzystamy okres studiów. Pomimo ciężkiej pracy, oraz napiętego grafiku, duże grono studentów spotyka się wieczorami w tutejszych klubach i pubach. Jak już wcześniej wspomniałem  bawimy się na imprezach cyklicznych. Wiosną oraz latem organizujemy niewielkie imprezy „pod gołym niebem” połączone z ogniskami. Ale życie pozauczelniane to nie tylko zabawa. Każdy student może dbać o swój rozwój fizyczny, gdyż PWSZ zapewnia określoną liczbę godzin w miesiącu do wykorzystania na krytej pływalni, oraz zupełnie darmową siłownię. Nad rozwojem duchowym czuwa duszpasterz akademicki ks. Dariusz Skoczylas. Raz w miesiącu organizowane są tematyczne msze akademickie. Powstało również kilka zespołów studenckich, np.: Lemon Grass, który ma już niemały dorobek, oraz wkrótce wyda płytę. Chociaż wydawałoby się, że nasze ciechanowskie życie studenckie, w porównaniu do wielkich, starych uczelni jest w „okresie raczkowania”,  to jednak spora, aktywna część studentów nie narzeka na nudę.

CiechanówOnline: Czego brakuje studentom w mieście?
Kluby! Kluby! Kluby! Przede wszystkim potrzebujemy klubu studenckiego z prawdziwego zdarzenia, w którym są „studenckie ceny” oraz grany jest różny rodzaj muzyki oraz który zlokalizowany byłby bliżej centrum.
Kolejnym problemem spotykanym w wielu podobnych, średniej wielkości miastach, jest zbyt mała ilość miejsc pracy, gdzie studenci mogliby „pracować dorywczo”. Oczywiste jest, że każdy student w Ciechanowie wie, gdzie może się do takiej pracy zgłosić. Jednak zbyt mała ilość wolnych posad, oraz duże zainteresowanie studentów często sprawia, że umowa nie jest przedłużana już po miesiącu  zatrudnienia. W efekcie, Ciechanowski Student, który potrzebuje pieniędzy na opłacenie stancji, czasami musi rezygnować z części zajęć, by móc zdążyć do pracy w zakładzie, który „nie sprzyja studentom” na tzw. drugą zmianę.
 
Czy samorząd działa tylko na terenie uczelni, czy ma kontakty z władzami miasta i wpływa na jego politykę względem młodych?
Zdecydowanie wychodzimy poza teren uczelni. W ostatnim czasie nasze stosunki z władzami miasta zaczynają się zacieśniać. Otrzymujemy wsparcie od Pana Prezydenta Waldemara Wardzińskiego w organizacji życia kulturalnego w naszym mieście. Dzięki tej pomocy będzie możliwe zorganizowanie tegorocznych Juwenaliów połączonych z Dionizjami. Będzie to impreza skierowana nie tylko do samych studentów, ale również do młodszych koleżanek i kolegów ze szkół średnich, oraz do wszystkich mieszkańców Ciechanowa. 

CiechanówOnline.pl: Jakie są zalety studiowania w małym mieście?
Główną zaletą małego miasta jest stosunkowo niski koszt utrzymania, który często pełni kluczową rolę w podjęciu decyzji o studiowaniu na danej uczelni. Pamiętajmy też, że Ciechanowskie zakłady chętnie będą zatrudniać absolwentów PWSZ, na całkiem niezłych warunkach. Wybiegając w przyszłość, należy zwrócić uwagę, że potencjał w postaci wykwalifikowanych pracowników, który przyczyni się do podniesienia poziomu oferowanych usług, oraz uzupełnienia kadry w tutejszych zakładach pracy, doprowadzi w konsekwencji do podniesienia poziomu życia ludności w naszym regionie, oraz rozwoju naszego miasta.
Aspekt finansowy to nie jedyna zaleta studiowania w małym mieście. Warto też zwrócić uwagę na brak anonimowości na uczelni wynikający z „niewielkiej” liczby studentów.  Sytuacja taka pozwala na lepszą integrację środowiska studenckiego, a co za tym idzie, silniejszą motywację do podejmowania wspólnych działań na rzecz pewnego, ogólnego dobra.
Prywatnie uważam, że życie, czy też studiowanie w małym mieście, płynie dużo wolniej, spokojniej. Cóż może być bardziej cennego niż chwila młodości, która upływa powoli w świecie, gdzie czas z roku na rok jakby  coraz bardziej przyspieszał?
Dziękuję za rozmowę.

Klikając TUTAJ przeczytasz rozmowę z Krzysztofem Piotrowskim, wiceprzewodniczącym Samorządu Studentów PWSZ w Ciechanowie

 powrót

Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Ciechanowska Gala Sportu: stypendia, nagrody, wyniki plebiscytu
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy

czytaj więcej
Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?
Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…

czytaj więcej
Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 02 grudnia 2022 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl