Rozmowa z Tomaszem Mędrzakiem, reżyserem, aktorem teatralnym i telewizyjnym i kierownikiem artystycznym Teatru TM
dodał: Piotr,2011-11-03

fot. Piotr Pszczółkowski
Tomasz Mędrzak w opinogórskim muzeum 

W Muzeum Romantyzmu w Opinogórze systematycznie podejmowane są  nowe wyzwania artystyczne. Dlatego też, w ubiegłym miesiącu w Dworze Krasińskich wystawiono spektakl teatralny „Eksperyment Adam i Ewa”. Natomiast kilka dni wcześniej aktorzy, czyli Tomasz Mędrzak i Agnieszka Sitek udzielili lekcji teatralnej dla dzieci i młodzieży z powiatu ciechanowskiego. Obydwoje znani są publiczności z produkcji filmowych i teatralnych. Jak zapowiadają wykonawcy oraz przedstawiciele muzeum - to nie jest ostatni występ tego typu w opinogórskim muzeum. Kolejnych teatranych eksperymentów możemy spodziewać się po nowym roku. 

Piotr Pszczółkowski: Pojawił się Pan w Muzeum Romantyzmu, jako reżyser i odtwórca jednej z ról spektaklu „Eksperyment Adam i Ewa”, ale również jako wykładowca podczas lekcji muzealnej dla dzieci i młodzieży. W związku z tym sala konferencyjna zamieniła się w salę teatralną. Rodzi się pytanie, czy muzeum jest odpowiednią przestrzenią dla tego typu przedsięwzięć? 

Tomasz Mędrzak: Teatr to przede wszystkim widz i aktor oraz interakcja, która między nimi zachodzi. Miejsce ma znaczenie drugorzędne. 
Rzeczywiście w muzeum istnieje wiele trudności technicznych, by w odpowiedni sposób zaprezentować spektakl. Sala nie jest przystosowana do przedstawień teatralnych, nie ma podestu i odpowiedniego oświetlenia. Jednak warto podjąć trud, by te niedogodności przezwyciężyć. Tym bardziej, że zainteresowanie naszą pracą jest duże, o czym może świadczyć wysoka frekwencja podczas spektaklu, jak i podczas lekcji teatralnych. 
Zauważyłem również, że muzeum w Opinogórze podejmuje różne wyzwania artystyczne. Poza przedsięwzięciami teatralnymi odbywają się tu również koncerty muzyczne. Te wszystkie działania stanowią pewne antidotum na to, co pokazuje nam telewizja. Działalność muzeum uważam za słuszną, tym bardziej, że podejmuje działania wpisujące się w tzw. kulturę wysoką. 

W Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wraz z Agnieszką Sitek przeprowadził Pan tzw. „lekcję teatralną” dla młodzieży ze szkół powiatu ciechanowskiego. Czy  zainteresowanie teatrem wśród tej grupy wiekowej jest duże i czy Państwa prezentacja spotkała się ze zrozumieniem wśród młodego pokolenia ciechanowian? 

Zaprezentowaliśmy młodzieży klasyczne podejście do teatru, które prezentował Aleksander Fredro. Okazało się, że język, który stosował w swoich sztukach jest ponadczasowy i młode pokolenie żywo reaguje na jego przesłanie. Nieprawdą jest, że młodzież nie interesuje się teatrem. 
Zaprezentowaliśmy młodzieży fragmenty „Ślubów panieńskich”. W tym spektaklu jest wiele momentów zabawnych, na które młodzi ludzie reagują na przykład śmiejąc się. Młodzież z humorem i zainteresowaniem poznaje klasyczne dzieła, a przecież klasyka to sztuka teatralna wyższego poziomu i szkoda, że jest jej obecnie tak mało. 

Na czym polegała lekcja teatralna z młodzieżą przeprowadzona w opinogórskim muzeum?

Na wstępie przybliżyliśmy młodzieży biografię Aleksandra Fredry. Opowiadaliśmy między innymi o szczegółach z życia artysty, które nie są powszechnie znane, a są niewątpliwie ciekawe. Kolejny punkt spotkania to około 50-minutowe przedstawienie oparte na czterech postaciach ze „Ślubów panieńskich”. Podsumowaniem spotkania była rozmowa z młodzieżą na temat tego, co widzieli podczas przedstawienia. 
To nie były typowe warsztaty, jednak sądzę, że spotkały się z zainteresowaniem młodzieży. Planujemy kolejne spotkania w opinogórskim muzeum w przyszłości. 

Wykreował Pan wiele ról teatralnych oraz filmowych. Jednak w pamięci widzów wciąż tkwią dwie z nich, tj. Staś Tarkowski z ekranizacji sienkiewiczowskiej powieści „W pustyni i w puszczy” oraz rola Leszka Talara z serialu „Dom”. Czy to przypisanie do konkretnych postaci nie przeszkadzało Panu w dalszej karierze artystycznej? 

Role Stasia i Leszka Talara nie przeszkodziły mi w karierze. Powiem więcej, one mi nawet pomogły. 
Zagrałem ponad 120 ról teatralnych i około 20 filmowych. Niewątpliwie uważam się za aktora teatralnego. Uważam, że teatr to miejsce aktora. 
Po prostu tak trafiłem podczas swojej drogi zawodowej, że zarówno „W pustyni i w puszczy”, jak i serial „Dom” były produkcjami niezwykle popularnymi. Zagrałem wiele innych ról, w tym również głównych, które nie przyniosły mi takiej popularności. 
 

W spektaklu zaprezentowanym w muzeum pojawił się Pan na scenie z Agnieszką Sitek, czy to przypadek, że podjęliście współpracę teatralną? 

Z pewnością to nie jest przypadek. Z Agnieszką współpracuję od lat. Jest ona aktorką Teatru TM, którego jestem szefem artystycznym. Nasz teatr powstał na gruzach teatru Ochoty. Naturalnym zjawiskiem jest to, że gramy razem. 

Pański staż sceniczny sięga poprzedniego ustroju politycznego. Proszę powiedzieć, czy w PRL zainteresowanie teatrem było większe niż obecnie? 

Muszę przyznać, że w odległych latach PRL-u odwiedziłem ciechanowski dom kultury. Więc występ w Opinogórze nie był pierwszym w tym regionie. 
Uważam, że obecnie teatry funkcjonują inaczej. Przed laty zainteresowanie było zdecydowanie większe. W PRL teatry częściej wystawiały przedstawienia. Zmiany są zauważalne. Myślę, że to dlatego, że również ludzie się zmienili. Ośmieliłbym się stwierdzić również, że kultura w PRL-u stała na wyższym poziomie. 

Rozmawiał 
Piotr Pszczółkowski
 
 
(Wywiad ukazał się w Extra Ciechanów nr 354)

 powrót

Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Ciechanowska Gala Sportu: stypendia, nagrody, wyniki plebiscytu
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy

czytaj więcej
Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?
Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…

czytaj więcej
Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 23 lipca 2021 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl