W CZYM TKWI SIŁA SUBREGIONU CIECHANOWSKIEGO? – nowa strategia rozwoju województwa
dodał: Sylwester,2012-07-26

W CZYM TKWI SIŁA SUBREGIONU CIECHANOWSKIEGO? – nowa strategia rozwoju województwa

Dzisiaj w Ciechanowie odbyła się konferencja dotycząca szans rozwojowych Ciechanowa i regionu płocko-ciechanowskiego. Konferencja odbyła się z inicjatywy marszałka województwa Adama Struzika. Urząd Marszałkowski wdraża strategie rozwojowe dla poszczególnych subregionów Mazowsza. Poniżej prezentujemy zagadnienia, które uznano za kluczowe w nowej perspektywie czasowej. Są wśród nich zarówno elementy skomunikowania Ciechanowa z Warszawą, jak i inwestycje w rozwój przemysłu w samym Ciechanowie. Szczegóły dotyczące strategii przesłała nam Marta Milewska - Rzecznik Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Mazowsze to największy i najprężniej rozwijający się region w kraju. Jednocześnie jest mocno zróżnicowany wewnętrznie. Jaką rolę odgrywa w nim subregion ciechanowski? Jaki potencjał ma ta część województwa? To pytania, na które odpowie nowa Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 r. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne jej projektu, które potrwają do września 2012 r. Ich efekty staną się podstawą do tworzenia szczegółowych planów działań.

Województwo mazowieckie przyjęło w 2006 r. strategię rozwoju, której realizacja była na bieżąco monitorowana. W tym czasie znacząco zmieniła się sytuacja społeczno-gospodarcza (kryzys gospodarczy, schyłek szczytu wyżu demograficznego, starzenie się społeczeństwa, zagraniczne migracje zarobkowe; a z drugiej strony liczne inwestycje wsparte unijnym dofinansowaniem, znaczny wzrost wykorzystania transportu zbiorowego). Zmiany pojawiły się również w prawie – zarówno unijnym, jak i krajowym, dlatego strategia wymaga uaktualnienia.

Z ostatniego, przeprowadzonego w latach 2009-2010, monitoringu wynika, że w subregionie ciechanowskim dobrze rozwinięty jest przemysł przetwórczy. W samym Ciechanowie znajduje się jeden z najbardziej znanych regionalnych browarów – Browar Ciechan – założony w 1864 roku. Ważnym ośrodkiem przemysłowym jest również Mława (30 tys. mieszkańców) mająca dobrze rozwinięty przemysł elektroniczny i branż kooperujących (w mieście siedzibę ma największy w Europie zakład LG Electronics Mława Sp. z o.o.). Niestety, subregion charakteryzuje się słabym dostępem do usług publicznych, dlatego tak ważne są inwestycje infrastrukturalne, poprawiające jakość połączeń drogowych i kolejowych.

Na co stawiać w subregionie?

W projekcie nowej strategii subregion ciechanowski zaliczony został do Płocko-Ciechanowskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Aby prężnie się rozwijał i stał się znaczącym gospodarczo subregionem, wymaga stworzenia stref produkcyjnych (przemysłu poligraficznego i rolno-spożywczego w Ciechanowie, elektronicznego w Mławie). Należy wzmocnić wykształcone już specjalizacje oraz wspierać rozwój przedsiębiorczości. Szczególne znaczenie dla subregionu ma działalność Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, kształcącej m.in. na kierunkach inżynieria środowiska, pielęgniarstwo i rolnictwo.

Usprawnienia wymagają również powiązania drogowe Ciechanowa z Warszawą (budowa drogi wzdłuż linii kolejowej E65). Ważne jest także wykorzystanie potencjału energetyki odnawialnej – zwłaszcza energetyki słonecznej i wiatrowej.

Aby poprawić jakość życia mieszkańców, niezbędne jest tworzenie wysokiej jakości usług publicznych w obszarze edukacji, ochrony zdrowia i kultury.

Rola konsultacji

Aktualizowany dokument będzie stanowić w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020 podstawę do pozyskiwania środków unijnych dla regionu Mazowsza, jak również sporządzenia kontraktu terytorialnego. Dlatego tak ważne jest wspólne określenie priorytetów i kierunków rozwoju, dzięki którym możliwa będzie realizacja wielu ważnych przedsięwzięć w naszym subregionie.

Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego dostosowana jest do zapisów zawartych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz ogólnounijnej strategii Europa 2020. Projekt Strategii jest dostępny na stronie www.mbpr.pl.
powrót

Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Ciechanowska Gala Sportu: stypendia, nagrody, wyniki plebiscytu
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy

czytaj więcej
Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?
Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…

czytaj więcej
Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 02 grudnia 2022 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl