Niewidomi żeglarze przejęli pokład polskiego żaglowca
dodał: Jakub,2013-09-13

Zobaczyć Morze


Niewidomi żeglarze przejęli pokład polskiego żaglowca

Pokład żaglowca Zawisza Czarny gościł w tym roku wielu znakomitych gości. Po 30 dniach, 4 września 2013 zakończyła się ósma edycja Projektu Zobaczyć Morze - pełnomorskich rejsów morskich, w których połowę załogi stanowią osoby niewidome. Projekt wzbudził wielkie zainteresowanie zarówno w Szczecinie podczas Regat The Tall Ships Races,  a także w takich portach jak Stavanger czy Antwerpia.

O podsumowanie tegorocznej edycji poprosiliśmy Roberta Krzemińskiego – głównego organizatora Projektu.

- Trzy 10-dniowe etapy, 2300 mil morskich, 8 portów na Morzu Bałtyckim i Północnym, 96 osób - w tym 48 niewidome – to tylko krótka statystyka z tegorocznej edycji. Za nami już ósma edycja, która przeszła do historii. Zapraszam wszystkich chętnych do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji, która odbędzie na przełomie lipca i sierpnia 2014 roku – mówi Krzemiński.

Grono sympatyków Projektu powiększa z roku na rok. W tym roku dołączyli, m.in. polscy Posłowie do Parlamentu Europejskiego, w tym Joanna Skrzydlewska, Jolanta Hibner i Jacek Saryusz–Wolski. Posłom została wręczona petycja, w której mowa o głównych problemach, na które napotykają osoby niewidome w Polsce, a jest to m.in.: brak ujednolicenia sygnalizacji dźwiękowej; europejska legitymacja osób niepełnosprawnych; sprawy podatkowe.

Inicjatywę popiera też reprezentująca w Parlamencie Europejskim nasz region poseł Jolanta Hibner. - Problemy osób niepełnosprawnych w Polsce są niejednokrotnie pomijane. Jest to związane z brakiem edukacji, jak również kontaktu z osobami niepełnosprawnymi na co dzień. Projekt Zobaczyć Morze i organizacja rejsów pełnomorskich na żaglowcu Zawisza Czarny, w których połowę załogi stanowią osoby z dysfunkcją wzroku, pokazuje, że wszystko jest możliwe! Petycja, którą otrzymałam, umożliwi mi działanie na rzecz osób niewidomych i poprawę ich jakości życia  – powiedziała nam  poseł Hibner.
Po ośmiu latach, dowództwo zostało przekazane również i młodszemu pokoleniu kapitanów. Pierwszy etap poprowadził współtwórca Projektu kpt. Janusz Zbierajewski, kolejne dwa rejsy poprowadzili kpt. Krzysztof Januszewski i kpt. Maciej Sodkiewicz. – Dla mnie osobiście, propozycja poprowadzenia żaglowca Zawisza Czarny, którego połowę załogi stanowiły osoby niewidome, była dużym wyróżnieniem. Bardzo szybko przekonałem się, że obawy, które towarzyszyły mi przed rozpoczęciem rejsu, były mylne. Już pierwszego dnia zostałem mile zaskoczony entuzjazmem załogi oraz sprawnością poruszania się po żaglowcu - powiedział Maciej Sodkiewicz, kapitan ostatniego etapu Projektu.

Uczestnicy Projektu są bardzo zadowoleni.  
- Dla nas, osób niepełnosprawnych, Projekt Zobaczyć Morze ma podwójne znaczenie. Po pierwsze, mamy możliwość posmakować prawdziwej, żeglarskiej przygody, a także sprawdzić się w niecodziennych okolicznościach. To niesamowita dawca adrenaliny, która dodaje wiary i siły do dalszego działania – powiedziała nam jedna z nich.

Głównym celem projektu jest rehabilitacja osób niewidomych poprzez czynne uczestnictwo w rejsie morskim, a także pokazanie społeczeństwu ich prawdziwych możliwości.

Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz, Ambasada Rzeczpospolitej Polski w Norwegii oraz Stałe Przedstawicielstwo Rzeczpospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli.

Więcej o projekcie można znaleźć na stronach:

RED

Foto: Połowę załogi żaglowca Zawisza Czarny stanowiły osoby niewidome.
Autor foto: D. Kramski
 


powrót

Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Ciechanowska Gala Sportu: stypendia, nagrody, wyniki plebiscytu
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy

czytaj więcej
Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?
Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…

czytaj więcej
Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…

czytaj więcej

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

najnowsze ogłoszenia

Reklama

kalendarz imprez


<< 09 czerwca 2023 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl