Psycholog czy psychiatra do kogo po jaką pomoc? Rozmowa z psychologiem klinicznym Andrzejem Niemeczkiem
dodał: Sylwester,2014-08-04

Psycholog czy psychiatra do kogo po jaką pomoc? Rozmowa z psychologiem klinicznym Andrzejem Niemeczkiem.


Jest Pan psychologiem terapeutą psychoterapii krótkoterminowej i prowadzi gabinet psychologiczny. Po jaką pomoc można udać się do psychologa a po jaką do psychiatry?

Andrzej Niemeczek: Kiedy cierpimy i trwa to długo a zwykłe sposoby radzenia sobie zawodzą warto sobie pomóc zwracając się do kogoś zajmującego się zdrowiem psychicznym. Nieważne czy będzie to psycholog czy psychiatra. Ważna jest decyzja, że chcemy się sobą zająć. Czasami ludzie zadręczają się miesiącami czy latami jakimiś sprawami a wystarczy jedna rozmowa z psychologiem, który zapewni, że jakieś zachowanie jest akceptowalne, w normie i życie staje się lepsze. W sytuacjach trudniejszych poufna rozmowa pokaże jaki rodzaj terapii może być dobry.
Ogólnie można powiedzieć, że psychiatra zajmuje się ostrymi stanami w takich zaburzeniach jak np. depresja, schizofrenia czy bezsenność. Leczenie farmakologiczne pozwala wówczas dosyć normalnie funkcjonować. Łagodzone są w ten sposób objawy problemu ale jego przyczyny pozostają nietknięte. Przyczynami powinien zająć się psycholog psychoterapeuta i często tak się to odbywa. Mówimy tu jednak o pacjentach z dosyć nasilonymi zaburzeniami.

W takim razie z jakimi problemami trafiają pacjenci do gabinetu psychologa?

Z mojego zawodowego punktu widzenia statystyczna osoba umawia  się na konsultacje gdy jej dotychczasowy sposób zachowania i myślenia nie przyczynia się do udanego życia a wręcz jest przyczyną kłopotów. Jedną z wyraźnych oznak, że coś wymyka się z pod kontroli jest obarczanie innych za swoje problemy i samopoczucie. W pewnym sensie taka  osoba mówi, że doświadcza poczucia braku wpływu.
Formalnie powodem wizyty mogą być kłopoty w pracy, kłopoty z dziećmi, nieporozumienia z partnerem. Uzależnienia własne lub partnera, apatia, stany lękowe i depresyjne, utraty i wiele innych niepozwalających harmonijnie funkcjonować.

Czy w tych wszystkich problemach psycholog potrafi pomóc?

Gdybym powiedział ,że tak byłbym cudotwórcą a świat byłby krainą szczęśliwości. Badania skuteczności leczenia pokazują, że terapia w pewnym stopniu pomaga 50% pacjentów a w ok. 30% rozwiązuje zgłaszane problemy. Pocieszające jest to, że te same badania mówią, że jakakolwiek pomoc terapeutyczna jest lepsza dla pacjenta niż brak tej pomocy w ogóle.

Jak wybrać właściwą osobę do pomocy w rozwiązania problemu?

Z tym jest pewien kłopot  gdyż należałoby spotkać się z kilkoma osobami pracującymi różnymi metodami. To sposób czasochłonny  i kosztowny, pozostaje więc poczta pantoflowa lub fora internetowe. Równie ważna jest osobowość psychologa, to jakim jest człowiekiem. Czy psycholog wspólnie z pacjentem potrafią stworzyć płaszczyznę porozumienia i zaufania.
Ja rozwiązałem  w ten sposób, że pierwsza wizyta jest niepłatna. Służy wzajemnemu poznaniu, ocenie czy potrafię pomóc. Jeżeli wspólnie z pacjentem widzimy możliwości współpracy zaczynamy działać.

Wiemy już, że leki przepisywane przez psychiatrę pomagają w ostrych stanach zaburzeń emocjonalnych ale zawsze zagadką dla mnie pozostaje jak może leczyć rozmowa?

Tak to ciekawa kwestia. Ogólnie można powiedzieć terapeuta dąży do sytuacji w której  pacjent zaczyna dostrzegać nowe pozytywne możliwości obecnie jak i w przyszłości oraz ma odwagę doświadczyć nowych sposobów zachowania oraz doświadczać ich konsekwencji. Tak więc nie tyle rozmowa co własne doświadczenia pacjenta czasem polegające na  emocjonalnie trudnym „przełamywaniu się” mogą być powodem korzystnej zmiany. Oczywiście są, również inne sposoby oddziaływania np. takie jak nauka relaksacji czy tzw. praca z ciałem gdzie stosując odpowiednie ćwiczenia można rozładować nagromadzone w ciele napięcia.

Czy jest możliwe określenie jak długo czeka pacjent na ewentualną poprawę samopoczucia?

Na szczęście minęły już czasy gdy ten okres mierzony był w latach. Nawet najbardziej klasyczna analityczna szkoła psychoterapii ma już swoją wersję skróconą. Obecnie najpopularniejsze są terapie krótkoterminowe gdzie pożądany efekt powinien być osiągany w czasie 10 -12 spotkań  a w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniu – TSR, którym pracuję poprawę można osiągnąć już po kilku sesjach. Jednak  należy pamiętać , że nie zawsze będzie szybko i łatwo oraz o tym, że w wielu przypadkach terapie długoterminowe pozostają podstawową formą pomocy.

Odnoszę wrażenie, że psychologii wiele się zmienia.

Tak, myślę, że najlepsze jest przed nami. Psychologia jest stosukowo nowa nauką i ciągle ewoluuje w ostatnim dziesięcioleciu popularność zdobył nurt nazwany psychologią pozytywną. Skupiający się nie na ewentualnych przyczynach zaburzenia czy objawach ale na zasobach i możliwościach człowieka w skutecznym radzeniu sobie. Ma to również wyraz w terminologii gdzie nie używa się już słowa pacjent, które kojarzy się z chorobą tylko słowa klient.

Dziękuję za rozmowę.
 

Andrzej Niemeczek - psycholog kliniczny absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.  Prowadzi swój gabinet w Ciechanowie przy ul.17 stycznia 29 m. 31. Telefon: 513 045 906.


powrót

Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Ciechanowska Gala Sportu: stypendia, nagrody, wyniki plebiscytu
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy

czytaj więcej
Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?
Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…

czytaj więcej
Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…

czytaj więcej

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

najnowsze ogłoszenia

Reklama

kalendarz imprez


<< 09 czerwca 2023 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl