Kosiński: Ciechanów potrzebuje prawdziwej zmiany
dodał: Bartek,2014-10-10

Na pytania odpowiada Krzysztof Kosiński – prawnik, kandydat na prezydenta Ciechanowa.


Nie jest Pan za młody na prezydenta Ciechanowa?

Pochodzę z pokolenia urodzonego w latach osiemdziesiątych. Dzięki gigantycznym wyrzeczeniom naszych rodziców pokolenie to jest najlepiej wykształconym w całej historii Polski. Mamy dyplomy wyższych uczelni, znamy języki obce, dokształcamy się za granicą. Nadszedł czas, aby ta inwestycja zaczęła się spłacać naszej ojczyźnie i lokalnym społecznościom. Żyjemy w czasach bardzo dynamicznych zmian. Trzeba równie szybko na nie reagować. Obecne władze miasta nie są do tego zdolne. Stąd spadek liczby mieszkańców spowodowany ucieczką młodych ludzi głównie do Warszawy. Brak młodych ludzi to brak dzieci, a bez dzieci nie ma przyszłości. Urodziłem się w Ciechanowie, to moja mała ojczyzna.  Kocham to miasto. Wiem jak można je zmienić by tętniło życiem. Obecny budżet unijny jest ostatnim, który przyniesie nam tak duże środki na inwestycje. Jeśli źle go wykorzystamy, tak jak to jest do tej pory robione, poprzez betonowanie miasta, być może już nigdy nie pojawi się dla nas tak duża szansa rozwoju. Teraz w mieście prowadzi się wiele inwestycji drogowych. Chciałbym jednak wiedzieć kto będzie tymi drogami jeździł skoro coraz więcej osób nie chce tu mieszkać. Inwestycje muszą być rozwojowe, dawać ludziom pracę, a nie tylko służyć do efektownego przecinania wstęg przez rządzących. Dlatego nie sądzę abym był za młody na prezydenta Ciechanowa. Mam do pełnienia tej funkcji odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zdobyte przez lata pracy w Sejmie. Tym, którzy uważają inaczej przypominam, że w Austrii, kraju bardzo tradycyjnym, ministrem spraw zagranicznych został 27 latek.

Jak chce Pan powstrzymać exodus młodych ciechanowian?

Stwierdzenie, że młodzi ludzie wyjeżdżają za pracą jest spłyceniem problemu. Młodzi ludzie wyjeżdżają za ciekawą i rozwojową pracą. Taką łatwiej znaleźć w dużym mieście niż małym i tego nie zmienimy w szybkim tempie. Jednak działania potrzebne są natychmiast, bo sytuacja do jakiej doprowadził Waldemar Wardziński jest dramatyczna. Chcę dać wybór mieszkańcom Ciechanowa: możecie pracować w Warszawie, a mieszkać w Ciechanowie. Wielu już tak robi, ale to bardzo wyczerpujące, muszą bowiem wstawać o 4 lub 5 rano by zdążyć na 8 do pracy. Chcę stworzyć szybkie połączenie kolejowe z centrum Warszawy do Ciechanowa, tak aby podróż do stolicy trwała mniej niż godzinę. Wówczas mieszkanie w Ciechanowie stanie się realną alternatywą dla peryferyjnych dzielnic stolicy.

To rozwiązanie góra dla kilkuset mieszkańców. Co z resztą?

Zatrzymanie exodusu Ciechanowian to tylko jeden z efektów stworzenia szybkiego połączenia z Warszawą. Będę chciał nawiązać współpracę z firmami deweloperskimi, które na pewno po uruchomieniu  takiego połączenia będą zainteresowane inwestycjami w naszym mieście. Będę chciał skłonić te firmy do stworzenia wspólnie kampanii promującej zamieszkanie w Ciechanowie. Większa liczba mieszkańców to więcej klientów naszych sklepów, restauracji i więcej miejsc pracy w usługach, to również wyższe wpływy z podatków, które można zainwestować w dalszy rozwój.

Dlaczego ludzie mieliby chcieć zamieszać w Ciechanowie, a nie w mieście położonym bliżej Warszawy?

Bo mamy pełną infrastrukturę i mimo, że liczba mieszkańców obecnie spada, wciąż jesteśmy dużym miastem, ze szpitalem, przychodniami, szkołami, żłobkami i przedszkolami. To ważne, bo na zmianę miejsca zamieszkania decydują się głównie ludzie młodzi. To nasz atut w rywalizacji z innymi miastami, choć obecnie zupełnie niewykorzystywany przez pana Wardzińskiego i jego ekipę. Poza tym będę starał się uczynić z Ciechanowa miasto z wieloma imprezami i wydarzeniami kulturalnymi. W przyszłości może uda się stworzyć w naszym mieście teatr. Miasto to nie tylko zabetonowane place i budynki, to przede wszystkim ludzie i atmosfera jaka tu panuje. Dziś nie jest ona przyjazna mieszkańcom, jeśli zostanę wybrany na prezydenta obiecuję że to zmienię.

A co przedsiębiorcami, jakie ma Pan dla nich propozycje?

Przede wszystkim nie będą musieli rywalizować z firmą należącą do najbliższej rodziny prezydenta. Takie działanie pozwoli wielu naszym przedsiębiorcom "złapać oddech" i wprowadzi bardziej przejrzyste zasady. Ponadto każdy kto będzie chciał inwestować w naszym mieście, będzie miał w ratuszu sojusznika. Będę chciał doprowadzić proces informatyzacji naszego urzędu do tak zaawansowanego stopnia, aby inwestor, czy zwykły mieszkaniec mógł jak najwięcej spraw załatwić bez konieczności osobistego stawienia się przed urzędnikiem. Wprowadzę zasadę której będę restrykcyjnie przestrzegał - to urzędnik jest dla mieszkańca, a nie mieszkaniec dla urzędnika.

Czy twierdzi Pan, że działalność firmy ABC należącej do rodziny prezydenta Wardzińskiego jest aż tak niekorzystna dla innych biznesmenów w Ciechanowie?

Dochodzą do mnie takie sygnały. Poza tym są pewne fakty, które świadczą nienajlepiej o obecnej władzy. W mieście mamy 4 sklepy Biedronka i żadnego innego dyskontu. Lidl, którego otwarcie jest planowane od dłuższego czasu, cały czas ma jakieś problemy. Może to przypadek. Jest też sprawa cegielni na Krubinie. W grudniu 2009 roku firma ABC na komorniczej licytacji kupiła  9,5 ha terenu po dawnej cegielni na osiedlu Krubin płacąc za nią ok. 1 mln zł. ABC była jedynym podmiotem, który wziął udział w licytacji.  Zgodnie z obowiązującymi wtedy planami zagospodarowania przestrzennego na terenie dawnej cegielni, który był obszarem poprzemysłowym można było jedynie stworzyć zakłady usługowe i przemysłowe a nie domy mieszkalne. Dlatego cena za tak duży obszar położony w mieście była tak niska. Kilka miesięcy później rusza przetarg na skanalizowanie tej dzielnicy. Jest to co najmniej dziwne, gdyż stało się to dopiero wtedy kiedy firma ABC kupiła tu działkę. Jednak najciekawsze dzieje się w 2012 roku kiedy Rada Miasta na wniosek ratusza przegłosowuje nowy plan zagospodarowania obejmujący Krubin. Na terenie byłej cegielni można budować domy jednorodzinne. Potem na Krubinie ruszają inwestycje drogowe. Plan przewiduje drogi do nieistniejącego osiedla. Ulice mają powstać na terenie należącym m.in.  do ABC. Reasumując, działania władz miasta sprawiły, że teren kupiony za milion złotych jest wart teraz kilka lub kilkanaście razy więcej, a po ulicach i chodnikach wybudowanych w polu i które są oświetlone latarniami biegają zające.

Uważa Pan, że prezydent Wardziński nadużywa władzy by wspierać działania biznesowe swojej rodziny?

Nie mam na to dowodów. Jednak jest wiele pytań, które chciałbym zadać obecnemu prezydentowi. Może uda się to uczynić w trakcie debaty przed którą Pan Wardziński ucieka.  Jedno jest pewne - 12 lat rządów jednej ekipy nie sprzyja demokracji. Tworzą się wówczas różnego rodzaju zależności; przyjacielskie, służbowe, może biznesowe. Myślę, że już najwyższy czas to zmienić. Tylko świeża krew w ratuszu może tchnąć życie w Ciechanów. Spośród wszystkich kandydatów na prezydenta Ciechanowa tylko ja to gwarantuję.
 
 
 
 
Rozmawiała Monika Barbucha
 
 
Materiał pochodzi i jest finansowany przez Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść materiałów zleconych publikowanych w ramach kampanii wyborczej.   
 
 
 
 
 
 


powrót

Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Ciechanowska Gala Sportu: stypendia, nagrody, wyniki plebiscytu
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy

czytaj więcej
Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?
Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…

czytaj więcej
Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…

czytaj więcej

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

najnowsze ogłoszenia

Reklama

kalendarz imprez


<< 09 czerwca 2023 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl