Pierwsza sesja nowej Rady Miasta. Leszek Goździewski - były rzecznik policji został przewodniczącym Rady Miasta
dodał: Wojtek,2014-11-27

Pierwsza sesja nowej Rady Miasta. Leszek Goździewski - były rzecznik policji został przewodniczącym Rady Miasta


W czwartek 27 listopada w ciechanowskim ratuszu odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta nowej kadencji. Obrady rozpoczęła najstarsza osoba w radzie – Barbara Kornatowska.

Po złożeniu ślubowania radni wybrali Leszka Goździewskiego na przewodniczącego rady. Powołali też trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Krzysztof Leszczyński, Stanisław Talarek i Elżbieta Latko. Radni ustalili skład stałych komisji i wyłonili spośród siebie przewodniczących:

Komisja Rewizyjna – Bogumiła Rybacka,
Komisja Spraw Obywatelskich i Spraw Społecznych – Robert Adamiak,
Komisja Oświaty – Marek Rutkowski,
Komisja Kultury i Sportu – Agnieszka Kuźma,
Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – Tomasz Podsiadlik,
Komisja Rozwoju Gospodarczego i Budżetu – Barbara Kornatowska.
 
Na sesji doszło też do zaskakującego zachowania nowego Przewodniczącego Rady Miasta.
Jak informuje Tygodnik Ciechanowski, podczas inauguracyjnej sesji zwycięska pisowsko-peeselowska większość pozwoliła przemówić z samorządowej mównicy posłowi Robertowi Kołakowskiemu (PiS) i senatorowi Janowi Marii Jackowskiemu (PiS), a nie dopuściła do głosu chcącego złożyć radnym życzenia z okazji wyboru urzędującego prezydenta miasta Waldemara Wardzińskiego (PO)

Czy to jest zapowiedź sposobu prowadzenia obrad Rady Miasta i pracy nowych samorządowców?

Na grudniowej sesji radni podejmą uchwałę budżetową, w której przyszłoroczne dochody miasta oszacowano na ponad 142 mln zł, w tym 9 mln dofinansowania unijnego. Wydatki ustalono na poziomie 144 mln zł, z czego 23,2 mln miasto wyda na inwestycje wieloletnie, a 1,6 mln na zadania jednoroczne.

Po raz pierwszy w budżecie znalazły się zadania wybrane przez mieszkańców podczas głosowania na projekty zgłoszone do Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego. Ich łączna wartość wynosi blisko 872 tys. zł. – Cieszę się, że w tym roku mogłem włączyć do budżetu również propozycje mieszkańców. Pieniądze przeznaczone na Ciechanowski Budżet Obywatelski zostaną podzielone pomiędzy 12 projektów. Mogę śmiało powiedzieć, że wraz z mieszkańcami wspólnie zmieniamy Ciechanów – mówi prezydent Waldemar Wardziński.

1,6 mln zł miejski samorząd zarezerwował na zadania jednoroczne: głównie na drogi, chodniki i kanalizację deszczową. 480 tys. zł ma kosztować wykup nieruchomości. Na 60 tys. zł oszacowano koszt opracowania dokumentacji przebudowy ul. Asnyka, a na 160 tys. zł – opracowanie dokumentacji ulic: Wesołej, Wiśniowej, Różanej i Dębowej. Najwięcej pieniędzy samorząd przeznaczy na oświatę – ponad 44 mln zł (30,5% całego budżetu). Blisko 12 mln zł pochłonie utrzymanie przedszkoli, utrzymanie świetlic i wypłata stypendiów wyniesie 465 tys. zł. 30 mln zł zostanie przekazane na transport i łączność z czego blisko 2,5 mln zł przeznaczone będzie m.in. na remonty dróg.

Ważnym punktem w przyszłorocznym budżecie jest też ochrona zdrowia, na którą miejski samorząd chce wydać 956 tys. zł. Po stronie wydatków są też: pomoc społeczna (13,10% całego budżetu), administracja publiczna (9,12%), gospodarka mieszkaniowa (6,94%), gospodarka komunalna i ochrona środowiska (9,57%), kultura i ochrona dziedzictwa narodowego (1,24 %), kultura fizyczna i sport (2,85%). – Nasze miasto jest bezpieczne pod względem finansowym. Wydatki na inwestycje rosną w tempie, którego może nam pozazdrościć większość miast. Z każdym rokiem zwiększamy dochody, zdobywamy pieniądze z Unii Europejskiej, dużo i rozsądnie inwestujemy. Pod tym względem jesteśmy w czołówce kraju. Znajdujemy się na 30 miejscu wśród ponad 900 miast. Nasze finanse są tak stabilne, że w następnych latach możemy śmiało rozpocząć kolejne duże inwestycje – podsumowuje prezydent Waldemar Wardziński. Wśród zadań wieloletnich najważniejsze jest dokończenie budowy pętli miejskiej. W 2015 r. miasto zamierza wydać na to 23 mln zł (koszt całej pętli – 152 mln). Ponadto 100 tys. zł będzie przeznaczonych na rozbudowę Miejskiej Świetlicy Środowiskowej dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

Jak informuje na swoich stronach Urząd Miasta, w kolejnych latach prezydent Wardziński planuje również budowę nowoczesnego centrum logistycznego z drogowo-kolejowym węzłem przesiadkowym oraz systemem parkingów dla samochodów i jednośladów, budowę drogi wzdłuż wschodniej granicy miasta – od ronda „Solidarności” do szpitala oraz przebudowę ulicy Mazowieckiej i Niechodzkiej. Drogom mają towarzyszyć kolejne ścieżki rowerowe. Te projekty zostały już zgłoszone do marszałka województwa i mają szansę realizacji przy dofinansowaniu z UE. W planach wieloletnich znalazła się rewitalizacja dzielnicy „Bloki” z całkowitą odnową placu Piłsudskiego i sześcioma otaczającymi go budynkami. Rewitalizację centrum miasta zamknie modernizacja pasażu im. M. Konopnickiej, na którą jest już dokumentacja projektowa oraz remont kamienicy przy ul. Warszawskiej 18. Pieniądze unijne będą również potrzebne na planowaną rewitalizację terenów zielonych i zbiorników wodnych na Krubinie, Jeziorku i Kanałach oraz terenów do nich przylegających.
 
 
źródło: UM Ciechanów

 


powrót

Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Ciechanowska Gala Sportu: stypendia, nagrody, wyniki plebiscytu
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy

czytaj więcej
Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?
Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…

czytaj więcej
Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 24 września 2021 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl