Regionalny Instrument Terytorialny - jak przebiegają postępy przy jego tworzeniu?
dodał: Wojtek,2015-03-22

 SPOTKANIE W SPRAWIE RIT-ÓW


Regionalne Inwestycje Terytorialne to nowość w najbliższym RPO WM 2014-2020. Dziś przedstawiciele gmin i powiatów tworzących RIT-y w swoim subregionie spotkali się w urzędzie marszałkowskim. Była to okazja do zapoznania się z wytycznymi Komisji Europejskiej oraz do dyskusji na temat planowanych działań.

– Zaprezentowaliśmy ostatnie informacje z naszego RPO po decyzji Komisji Europejskiej, które są bezpośrednią wytyczną do tego, jak przygotowywać inwestycje w ramach planów RIT – poinformowała prowadząca spotkanie Agnieszka Rypińska dyrektor departamentu rozwoju regionalnego i funduszy europejskich w urzędzie marszałkowskim. – Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem – przybyło ponad 100 osób. Było mnóstwo pytań, były wyrażane wątpliwości, które mam nadzieję udało się rozwiać. Samorządowcy po dwugodzinnej dyskusji zapowiedzieli, że przygotują plany inwestycyjne.

Przyjęte na początku roku RPO WM 2014-202 daje beneficjentom z Mazowsza ponad 2 mld euro do wykorzystania. Nowością będzie wprowadzony przez Komisję Europejską ZIT, czyli mechanizm Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, który stworzony został dla Warszawy i obszaru funkcjonalnego wokół stolicy (na ich projekty Komisje Europejska przeznaczyła 165 mln euro).

Terytorialne podejście do myślenia o rozwoju subregionów przyświecało stworzeniu przez zarząd województwa Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT). Chodzi o zainspirowanie samorządów lokalnych do wspólnej realizacji kilku inwestycji, które razem będą tworzyć spójny systemowo projekt np. transportowy.

Założenia dla RIT-ów są takie, że w każdym subregionie liderem jest główne miasto – Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce. Dla każdego z tych RIT-ów musi powstać jeden plan działań. Będą ogłaszane odrębne konkursy na wybór inwestycji wynikających z planów inwestycyjnych dla subregionów objętych tzw. OSI problemowymi (OSI – obszary strategicznej interwencji). Natomiast projekty towarzyszące finansowane z EFS będą promowane przyznaniem dodatkowych punktów podczas oceny wniosków projektowych z racji tego, że są częścią RIT-u.

Przebieg prac nad RIT-ami

Do końca pierwszego kwartału samorządy tworzące RIT muszą przekazać do urzędu marszałkowskiego plany inwestycyjne zgodne z zaktualizowanym RPO WM 2014-2020. Zostaną one zweryfikowane przez zespoły robocze i jeśli zajdzie potrzeba – urzędnicy prześlą informację, co należy zmienić, żeby projekty wchodzące w skład planów były zgodne z założeniami RPO WM.

W tym czasie przygotowywane są kryteria konkursowe oraz ramy konkursów – zarówno ogólne, jak i dla działań dedykowanych RIT-om, które później musi zaakceptować Komitet Monitorujący. Dopiero wówczas nastąpi ogłoszenie konkursów. Po zatwierdzeniu przez zarząd list z wybranymi projektami zostaną podpisane umowy.

W nowym RPO WM będzie dodatkowo możliwość realizowania projektów partnerskich – bez ograniczenia terytorialnego oraz tematycznego.


powrót

Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Ciechanowska Gala Sportu: stypendia, nagrody, wyniki plebiscytu
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy

czytaj więcej
Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?
Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…

czytaj więcej
Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 27 lutego 2021 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl