Nowe obwody szkolne
dodał: Sylwester,2017-02-01

 Miasto próbuje niwelować skutki likwidacji gimnazjów

 
Zmiany w systemie oświaty wprowadzone przez rząd związane są z koniecznością podjęcia przez miasto działań dotyczących przepływu uczniów, nauczycieli, obwodów szkół oraz budynków. Gimnazja po wakacjach przestaną istnieć. Uchwała, która zakłada m.in. powołanie nowej szkoły podstawowej, będzie przedmiotem obrad styczniowej sesji Rady Miasta.
 
Prezydent Krzysztof Kosiński podkreśla, że miasto stara się szukać lokalnych rozwiązań, które zminimalizują negatywne skutki rządowych zmian w oświacie.
 
Od 1 września gimnazja nie będą funkcjonować samodzielnie. Oznacza to największe zmiany dla uczniów i nauczycieli tego typu szkół istniejących w odrębnych budynkach. W Ciechanowie są dwa Miejskie Zespoły Szkół – w MZS1 mieści się Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Gimnazjum nr 2, natomiast w MZS2
– Szkoła Podstawowa nr 7 i Gimnazjum nr 4. Samodzielnie funkcjonuje Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 3.
 
Władze miasta analizowały różne warianty, konsultowały je z nauczycielami gimnazjów. Prezydent Kosiński spotkał się w grudniu z dyrekcją i nauczycielami Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 3.
 
Została zaproponowana koncepcja, która opiera się na kilku głównych założeniach:
 
miasto nie sprzeda budynków po likwidowanych gimnazjach, powstanie nowa szkoła podstawowa, dzięki czemu uda się uniknąć systemu zmianowego, w pierwszych dwóch latach nauczyciele gimnazjów będą mogli liczyć na uzupełnianie etatów w szkołach podstawowych. Szacuje się, że koszty dostosowania sposobu funkcjonowania szkół oraz budynków to dla miasta kilkaset tysięcy złotych. Wariant mniej kosztowny wiązałby się m.in. ze sprzedażą budynków Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 6 oraz zmianowym systemem funkcjonowania podstawówek.
 
Zarówno władze miasta, jak i nauczyciele są zdania, że dla uczniów jak i dla kadry pedagogicznej lepsza będzie pierwsza z powyższych opcji.
 
Samorządy zobligowane są do podjęcia stosownych uchwał służących dostosowaniu lokalnych przepisów do nowej ustawy już w styczniu, choć prawo, które do tego obliguje obowiązuje zaledwie od 12 stycznia. Jeśli radni podejmą uchwałę, która pojawi się na najbliższej sesji, Gimnazjum nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej (przy ulicy Orylskiej 3) będzie mogło być przekształcone w Szkołę Podstawową nr 1.
 
Nowa szkoła podstawowa rozpocznie działalność 1 września 2017r. Będą w niej funkcjonować klasy gimnazjalne oddzielone od uczniów szkoły podstawowej.
 
Gimnazjum nr 3 im. Marii Konopnickiej (przy ulicy 17 Stycznia 17) włączone zostanie do Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Ciechanowie, z siedzibą przy ulicy Wiklinowej 4. Miejscem prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych będzie budynek szkoły zlokalizowany przy ulicy Wiklinowej 4 (klasy I-III) oraz budynek szkoły zlokalizowany przy ulicy 17 Stycznia 17 (starsze roczniki).
 
Od 1 września zmianom ulegną granice obwodów na okres do 31 sierpnia 2019 r. oraz 1 września 2019 roku, kiedy nie będą już funkcjonowały żadne klasy gimnazjalne.
 
Obwód nowej Szkoły Podstawowej nr 1 będzie składał się z części obecnego obwodu Szkoły Podstawowej nr 3 oraz 4. Obwód Szkoły Podstawowej nr 6 zostanie nieco powiększony o część obwodu Szkoły Podstawowej nr 5. W Szkole Podstawowej nr 7 nie będzie żadnych zmian obwodu. Głównym celem nowopowstałych obwodów jest zrównoważenie liczby oddziałów w każdej szkole, tak by ciechanowskie szkoły mogły pracować na jedną zmianę.
 
Do momentu, gdy miejskie szkoły będą kształciły 9 roczników, czyli do zakończenia edukacji przez uczniów ostatnich klas gimnazjalnych w 2019 roku, nauczyciele gimnazjów będą mogli liczyć na godziny w innych miejskich szkołach. Wówczas, mimo że może być to dla nich niekomfortowe, wiązać się z pracą w różnych miejscach, uda się uniknąć zwolnień. Gdy jednak w miejskiej oświacie zostanie tylko 8 roczników szkół podstawowych, zwolnienia będą nieuniknione. Prezydent Krzysztof Kosiński zapowiada, że będzie zwracał się do starostwa, któremu podlegają szkoły średnie, o współpracę, dzięki której nauczyciele funkcjonujący w miejskiej strukturze oświatowej, mogliby być zatrudnieni w powiatowej. Prezydent zaznacza, że może być to jednak trudne do zrealizowania, gdyż już obecnie wielu nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych nie ma pełnych etatów.
 
„Od samego początku, gdy pojawił się rządowy pomysł wprowadzenia tych ogromnych zmian w oświacie, samorządy i nauczyciele byli przeciwko tej rewolucji dla rewolucji. Konsultacje były pozorowane. Zmiany wprowadzano błyskawicznie, nasze głosy niepokoju i apele o skupienie się na solidnej pracy nad programowymi zmianami zamiast zmian w strukturze, były lekceważone. Ustawa weszła w życie, stanęliśmy pod ścianą, musimy je wprowadzić. Dokładamy jednak wszelkich sił, by jak najbardziej złagodzić negatywne skutki, by jak najmniej stracili na tych zmianach uczniowie, rodzice i nauczyciele” – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
 
Samorząd miejski, z racji zmniejszenia liczby roczników będzie otrzymywał mniejszą subwencję, przy czym musi ponieść koszty związane m.in. z adaptacją obiektów po gimnazjach i kwestiami organizacyjnymi.
Reforma wprowadzana będzie za pośrednictwem Centrum Usług Wspólnych w Ciechanowie.
 
W styczniu Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do dyrektorów ciechanowskich szkół z żądaniami dotyczącymi spraw pracowniczych. Związkowcy oczekują m.in. deklaracji gwarancji zatrudnienia dla pracowników szkół w okresie reformy systemu oświaty w Polsce. Oczywiste jest, że dyrektorzy szkół nie mają kompetencji w zakresie stawianych żądań. Jest to element procedury zmierzającej do wejścia w spór zbiorowy między związkiem reprezentującym pracowników oświaty, a pracodawcami. Spełnienie wysuniętych postulatów nie jest możliwe również na poziomie samorządu, który jest organem prowadzącym dla naszych szkół.
 
Renata Jeziółkowska
 
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Ciechanów


powrót

Komentarz:

Podpis:

Obrazek z kodem:

Wpisz kod:


Kilka rzeczy, których nie wiesz o Nike
Amerykańska firma, której przed laty udało się przełamać hegemonię Adidasa i Pumy na rynku obuwia sportowego, jest powszechnie znana. Ma…
Można wierzyć w ludzi
Bardzo optymistycznie brzmi informacja, którą otrzymaliśmy z ciechanowskiej komendy!

czytaj więcej
Wątroba: na jakie dolegliwości jest narażona?
Wątroba spełnia szereg funkcji, a nękające ją choroby i dolegliwości mają negatywny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia

czytaj więcej
Nieoczywiste korzyści z ocieplenia poddasza pianą PUR
Prawidłowo nałożona izolacja pianowa jest bardzo trwała i odporna na procesy, które przyspieszają starzenie wełny

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Konkurs na najładniejszą posesję
W ramach 21. edycji konkursu ciechanowskie ogródki i balkony można zgłaszać do 31 lipca. Ustalono cztery kategorie: „Budynki mieszkalne wielorodzinne”,…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 25 czerwca 2018 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Logowanie


Użytkownik


Hasło

zapamiętaj mnie

rejestracja nowego użytkownika | przypomnienie hasła

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


newsletterRealizacja: E-soft

KONTAKT:

Telefon:
790 529 228
email:
redakcja@ciechanowonline.pl