Nie ma zegara słonecznego, jest fontanna!
dodał: Sylwester,2017-07-31

W środę 26 lipca, o godz. 21.30 została uruchomiona nowa fontanna, wybudowana na ulicy Warszawskiej w miejsce zdemontowanego zegara słonecznego. Fontanna jest podświetlana, można na niej usiąść. Kilka dni wcześniej testowano mechanizmy i efekty wizualne oraz regulowano dysze.

Jest fontanna, jest afera...

Uruchomienie fontanny miało być sympatycznym elementem urozmaicającym wakacyjną atmosferę, tymczasem zaraz po jej uruchomieniu rozpętała się mała burza wokół nowego obiektu miejskiej architektury. Część mieszkańców chciała niejako ochrzcić fontannę i korzystało z niej niczym z basenu, odwiedzający pojawiali się przy obiekcie do samego rano zakłócając przy okazji ciszę nocną.
Po interwencjach mieszkańców przy fontannie pojawiła się tabliczka zakazująca wchodzenia do niecki, a przy obiekcie postawiono osoby pilnujące porządku.

Z każdym dniem jednak zainteresowanie fontanną normalnieje, w niedzielę wieczorem wokół fontanny siedziało wielu ciechanowian, spokojnie podziwiających kolorowo oświetlone kaskady wody. Również dzieci miały frajdę biegając wokoło. Nie było kąpieli, wrzasków ani zakłócania porządku, taki po prostu spokojny, niedzielny wieczór…

Czemu fontanna?

Jak informuje nas Renata Jeziółkowska z ciechanowskiego ratusza, budowa fontanny to kolejne działanie, którego celem jest ożywienie ulicy Warszawskiej. Tego typu konstrukcja ma uatrakcyjnić deptak, zachęcić mieszkańców do spacerów, przyciągnąć rodziny z dziećmi. Fontanna zastąpiła zegar słoneczny, na temat którego do ratusza płynęło wiele krytycznych opinii i ocen, że była to bezużyteczna zabetonowana przestrzeń. Prezydent Kosiński podkreśla, że realizacja inwestycji definitywnie oznacza zachowanie obecnego charakteru ulicy – deptaku oraz brak możliwości wprowadzenia tam ruchu kołowego. Fontanna powstała w ramach rewitalizacji pasażu im. Marii Konopnickiej.

Specyfikacja techniczna ciechanowskiej fontanny

Fontanna z niecką i dyszami w zbiorniku żelbetowym wzbogacona jest o podświetlenie energooszczędne typu LED RGB. Woda tryska w 16 milionach odcieni, przygotowane zostały cztery programy wizualizacyjne.
Średnica lustra wody wynosi 9 m. Powstał murek w formie siedziska o szerokości 60 cm i wysokości 45 cm, wykonany z szarych płyt granitowych. Takimi płytami wyłożona została także niecka.

Fontanna wyposażona jest w zespół trzech strumieni pionowych centralnych, podświetlanych, cztery zespoły trzech dysz spieniających – również każdy zespół wyposażony w lampę podświetlającą strumienie oraz 16 dysz bocznych, podzielonych na cztery zespoły, także z lampą podświetlającą strumienie. W każdym zespole są po cztery dysze punktowe z możliwością regulacji kierunku strumienia skierowanego na środek niecki. Zainstalowano czujniki poziomu wody w niecce, w razie spadku poziomu wody uruchomi się automatycznie system dopełniania wody. Woda jest uzdatniana.

 

 

 

 

 

 

źródła:
własne

Renata Jeziółkowska
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Ciechanów

 powrót

Komentarz:

Podpis:

Obrazek z kodem:

Wpisz kod:

Brak komentarzy.

Zobacz także:

Nie będzie zegara, będzie fontanna!


Nowa inwestycja w Glinojecku
Rusza pierwszy etap produkcji w największej w Polsce fabryce systemów kominowych Na początku września firma Jawar rozpoczyna pierwszy etap produkcji…
Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
Każdy człowiek stara się stworzyć bezpieczny i szczęśliwy dom, który nie będzie znał trosk i zmartwień. Jednak często to nie jest łatwe zadanie

czytaj więcej
Lato czasem inwestycji
Nowy dojazd do placu zabaw, kolejne ławki na pętli miejskiej

czytaj więcej
Polisa na mieszkanie i OC auta - w pakiecie taniej?
Drastyczny wzrost cen ubezpieczenia OC zmusił kierowców do poszukiwania sposobów, które pozwalają na obniżenie wysokości składki. Czy opłaca się połączyć ubezpieczenie OC z polisą mieszkaniową?

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Wojtek Gęsicki i Rafał Grząka w Opinogórze
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza na koncert pt.: „Życiem się ciesz” w wykonaniu Wojtka Gęsickiego i Rafała Grząki, który odbędzie…
Kajaki i rowery wodne na KANAŁACH
W każdy weekend możesz skorzystać z kajaków i rowerów wodnych

czytaj więcej
Fitness na piaszczystym boisku
W każdy wakacyjny czwartek - boisko przy ul. Parkowej

czytaj więcej
Strefa Kibica przed ciechanowskim ratuszem
Polska - Dania. Oglądaj i dopinguj na Placu Jana Pawła II

czytaj więcej
Znakowanie rowerów
Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie zachęca do znakowania rowerów

czytaj więcej

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 20 sierpnia 2017 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

Logowanie


Użytkownik


Hasło

zapamiętaj mnie

rejestracja nowego użytkownika | przypomnienie hasła

sonda

Która instytucja najlepiej promuje swoją ofertę spędzenia wolnego czasu w trakcie zimowych ferii?
Zarząd osiedla
Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki
COEK Studio
MOSiR
Szkoła
Żadna z powyższych

reklama


newsletterRealizacja: E-soft

KONTAKT:

Telefon:
790 529 228
email:
redakcja@ciechanowonline.pl