Kradzież karty płatniczej. Co zrobić?
dodał: Sylwester,2017-09-06

Obecnie niemalże każdy z nas posiada kartę płatniczą. Dzięki niej możemy łatwo i wygodnie płacić w sklepach, wypłacać gotówkę, a nawet płacić w internecie. Jak podaje Narodowy Bank Polski, codziennie dochodzi do kradzieży lub zgubienia około 3,5 tysiąca kart. Co powinniśmy zrobić wtedy, gdy taka sytuacja dotknęła także nas?

Dzisiaj dodawanie karty płatniczej do konta bankowego jest już standardem. Karta jest bardzo wygodnym narzędziem dającym nam szybki i łatwy dostęp do pieniędzy, ale może być też sposobem na ich kradzież.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – nie powinniśmy zapisywać kodu PIN na karcie ani na żadnej karteczce noszonej w portfelu. Zawsze powinniśmy pilnować karty i mieć ją na oku, gdy płacimy nią w sklepach. Gdy jednak karta zostanie ukradziona albo zgubiona, wtedy liczy się czas.

Zastrzeżenie karty płatniczej
Przede wszystkim powinniśmy od razu skontaktować się z centrum zastrzegania kart naszego banku. Każdy bank posiada swoją infolinię, gdzie możemy również zastrzec naszą kartę. Infolinie te najczęściej działają całą dobę. Taki numer znajduje się z tyłu karty, dlatego warto wcześniej zapisać go w swoim telefonie. Możemy też znaleźć go przez internet.

Jeśli jednak nie mamy dostępu do internetu i nie wiemy, pod jaki numer zadzwonić, zapamiętamy numer + 48 828 828 828. To międzynarodowy numer alarmowy przeznaczony do zastrzegania kart płatniczych. Dostępny jest on przez całą dobę i z dowolnego miejsca na całym świecie. Możemy zadzwonić pod ten numer niezależnie od tego, w jakim banku mieliśmy kartę.

Jak jeszcze można zastrzec kartę?
Także możemy zastrzec karta przez internet – wiele banków pozwala na to po zalogowaniu się na swój serwis transakcyjny. Oprócz tego możemy po prostu udać się do dowolnego oddziału swojego banku, gdy nie mamy pod ręką telefonu.

Warto pamiętać o tym, że od momentu zastrzeżenia karty to bank przejmuje odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje od kwoty 150 euro. Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy wraz z kartą był kod PIN i posłużył on do zatwierdzenia transakcji.

Artykuł opracowany przez redakcję strony internetowej: https://bigady.com/pl/
 powrót

Komentarz:

Podpis:

Obrazek z kodem:

Wpisz kod:


Nowy autobus ZKM
Zakład Komunikacji Miejskiej w Ciechanowie kupił nowy autobus, który wyposażony jest w klimatyzację całopojazdową, system lokalizacji pojazdów, łączność alarmową kierowcy…
Darmowe pożyczki bez odsetek
Darmowe pożyczki bez oprocentowania są udostępniane są przez internet i może z nich skorzystać każdy, kto posiada dowód osobisty, telefon komórkowy oraz konto w banku

czytaj więcej
Co może oznaczać ból z prawej strony brzucha?
Ból jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Najwięcej obaw pojawia się, gdy dolegliwości bólowe dotyczą brzucha. Co może oznaczać ból brzucha po prawej stronie?

czytaj więcej
Dokumenty potrzebne do odszkodowania
Aby uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela, koniecznie trzeba przedłożyć mu pewne dokumenty. Najważniejsze jest, by dokumenty były zgodne z prawdą i - przede wszystkim, by było ich jak najwięcej

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Jubileusz 20-lecia Związku Literatów
Jubileusz 20-lecia obchodzi Związek Literatów na Mazowszu (ZLM). Związek wydał na tę okoliczność dwie książki („Serce Jaskółki” Jadwigi Wichrackiej-Sumiły oraz…
Koncert Jacka Borkowskiego
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zapraszam na koncert „Żyłem jak chciałem”

czytaj więcej
Leszek Długosz i Waldemar Smaszcz gośćmi spotkania w Opinogórze
Muzeum Romantyzmu zaprasza na piętnaste spotkanie z cyklu „Salonik Elizy”

czytaj więcej
Konkurs „Wydajemy Własną Książkę”
Biblioteka Pedagogiczna organizuje drugą powiatową edycję konkursu „Wydajemy Własną Książkę”

czytaj więcej
Harcerskie Nuty Niepodległości
Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu Zespołu wokalno-instrumentalnego „Żywioły Art”

czytaj więcej

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 25 listopada 2017 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Reklama

Logowanie


Użytkownik


Hasło

zapamiętaj mnie

rejestracja nowego użytkownika | przypomnienie hasła

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


newsletterRealizacja: E-soft

KONTAKT:

Telefon:
790 529 228
email:
redakcja@ciechanowonline.pl