Kradzież karty płatniczej. Co zrobić?
dodał: Sylwester,2017-09-06

Obecnie niemalże każdy z nas posiada kartę płatniczą. Dzięki niej możemy łatwo i wygodnie płacić w sklepach, wypłacać gotówkę, a nawet płacić w internecie. Jak podaje Narodowy Bank Polski, codziennie dochodzi do kradzieży lub zgubienia około 3,5 tysiąca kart. Co powinniśmy zrobić wtedy, gdy taka sytuacja dotknęła także nas?

Dzisiaj dodawanie karty płatniczej do konta bankowego jest już standardem. Karta jest bardzo wygodnym narzędziem dającym nam szybki i łatwy dostęp do pieniędzy, ale może być też sposobem na ich kradzież.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – nie powinniśmy zapisywać kodu PIN na karcie ani na żadnej karteczce noszonej w portfelu. Zawsze powinniśmy pilnować karty i mieć ją na oku, gdy płacimy nią w sklepach. Gdy jednak karta zostanie ukradziona albo zgubiona, wtedy liczy się czas.

Zastrzeżenie karty płatniczej
Przede wszystkim powinniśmy od razu skontaktować się z centrum zastrzegania kart naszego banku. Każdy bank posiada swoją infolinię, gdzie możemy również zastrzec naszą kartę. Infolinie te najczęściej działają całą dobę. Taki numer znajduje się z tyłu karty, dlatego warto wcześniej zapisać go w swoim telefonie. Możemy też znaleźć go przez internet.

Jeśli jednak nie mamy dostępu do internetu i nie wiemy, pod jaki numer zadzwonić, zapamiętamy numer + 48 828 828 828. To międzynarodowy numer alarmowy przeznaczony do zastrzegania kart płatniczych. Dostępny jest on przez całą dobę i z dowolnego miejsca na całym świecie. Możemy zadzwonić pod ten numer niezależnie od tego, w jakim banku mieliśmy kartę.

Jak jeszcze można zastrzec kartę?
Także możemy zastrzec karta przez internet – wiele banków pozwala na to po zalogowaniu się na swój serwis transakcyjny. Oprócz tego możemy po prostu udać się do dowolnego oddziału swojego banku, gdy nie mamy pod ręką telefonu.

Warto pamiętać o tym, że od momentu zastrzeżenia karty to bank przejmuje odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje od kwoty 150 euro. Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy wraz z kartą był kod PIN i posłużył on do zatwierdzenia transakcji.

Artykuł opracowany przez redakcję strony internetowej: https://hoope.io/
 powrót

Komentarz:

Podpis:

Obrazek z kodem:

Wpisz kod:


Kilka rzeczy, których nie wiesz o Nike
Amerykańska firma, której przed laty udało się przełamać hegemonię Adidasa i Pumy na rynku obuwia sportowego, jest powszechnie znana. Ma…
Można wierzyć w ludzi
Bardzo optymistycznie brzmi informacja, którą otrzymaliśmy z ciechanowskiej komendy!

czytaj więcej
Wątroba: na jakie dolegliwości jest narażona?
Wątroba spełnia szereg funkcji, a nękające ją choroby i dolegliwości mają negatywny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia

czytaj więcej
Nieoczywiste korzyści z ocieplenia poddasza pianą PUR
Prawidłowo nałożona izolacja pianowa jest bardzo trwała i odporna na procesy, które przyspieszają starzenie wełny

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Konkurs na najładniejszą posesję
W ramach 21. edycji konkursu ciechanowskie ogródki i balkony można zgłaszać do 31 lipca. Ustalono cztery kategorie: „Budynki mieszkalne wielorodzinne”,…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 24 czerwca 2018 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Logowanie


Użytkownik


Hasło

zapamiętaj mnie

rejestracja nowego użytkownika | przypomnienie hasła

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


newsletterRealizacja: E-soft

KONTAKT:

Telefon:
790 529 228
email:
redakcja@ciechanowonline.pl