Odszkodowanie za wypadek przy pracy
dodał: Sylwester,2017-10-29

Każda osoba, która zatrudniana jest na umowę o pracę obligatoryjnie musi przejść szkolenie z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku. Pomimo zachowywania przepisów BHP, w naszym kraju niemal na porządku dziennym zdarzają się wypadki przy pracy. Warto pamiętać o tym, że w takiej sytuacji można ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Komu przysługuje odszkodowanie za wypadek przy pracy i jakie wymagania należy spełnić aby je otrzymać?


Wypadek przy pracy - definicja ustawowa


Szczegółowa definicja wypadku przy pracy została zawarta w Ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Można znaleźć ją w artykule 3. wspomnianej ustawy. Za wypadek przy pracy uznaje się takie zdarzenie losowe, które zaistniało w sposób nagły, a jego przyczyną były czynniki zewnętrzne (wyklucza się w ten sposób między innymi zaniedbania powstałe na przykład z nieuwagi samego pracownika). Ponadto, aby móc dane zdarzenie losowe zakwalifikować jako wypadek przy pracy, muszą zostać spełnione jeszcze dwa założenia:

- wypadek wiązał się z wykonywaniem czynności na rzecz pracodawcy,
- podczas wypadku pracownik znajdował się w dyspozycji pracodawcy.

Jak dodaje ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl o wypadku przy pracy można mówić tylko i wyłącznie wówczas, gdy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą zachodzi stosunek pracy, czyli podpisana jest umowa o pracę. Definicja ta wyklucza inne rodzaje stosunku służbowego, w tym umowy cywilnoprawne.


Jak ubiegać się o wypłatę odszkodowania?


W pierwszej kolejności należy powiadomić pracodawcę o zaistniałej sytuacji oraz złożyć specjalny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek do ZUS-u trzeba wypełnić na specjalnym formularzu. Najważniejsze informacje, jakie powinny zostać w nim zawarte to:

- dane osoby poszkodowanej,
- dane pracodawcy,
- opis okoliczności wypadku,
- powypadkowa opinia lekarska.

Bardzo ważne jest także to, aby dopilnować sporządzenia dokładnego protokołu powypadkowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wymagać również takich dokumentów jak zaświadczenie o ubezpieczeniu czy potwierdzenie odbycia szkolenia BHP.

Rodzaje świadczeń powypadkowych

To, czy poszkodowany otrzyma odszkodowanie za wypadek przy pracy oraz to, jakiej będzie ono wysokości zależy przede wszystkim od tego, jakiego kalibru był wypadek. Ustawodawca dzieli wypadki przy pracy na cztery kategorie: wypadki śmiertelne (wówczas do poboru odszkodowania upoważniona jest najbliższa rodzina), ciężkie (wywołujące trwały uszczerbek na zdrowiu lub powodujące niezdolność do podejmowania pracy w przyszłości), lekkie (w wyniku których powstałe obrażenia umożliwiają powrót do pracy w ciągu 28 dni) oraz wypadki zbiorowe (w przypadku, gdy poszkodowane są co najmniej dwie osoby). Warto pamiętać o tym, że odszkodowanie powypadkowe nie jest jedynym świadczeniem do jakiego ma się prawo. Osoba poszkodowana w trakcie wykonywania swoich obowiązków może liczyć również między innymi na rentę w przypadku niezdolności do pracy lub zwrot kosztów leczenia.

 

bezpresji.pl

KLIKNIJ TUTAJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

 

 

  

 powrót

Komentarz:

Podpis:

Obrazek z kodem:

Wpisz kod:


Nowy autobus ZKM
Zakład Komunikacji Miejskiej w Ciechanowie kupił nowy autobus, który wyposażony jest w klimatyzację całopojazdową, system lokalizacji pojazdów, łączność alarmową kierowcy…
Darmowe pożyczki bez odsetek
Darmowe pożyczki bez oprocentowania są udostępniane są przez internet i może z nich skorzystać każdy, kto posiada dowód osobisty, telefon komórkowy oraz konto w banku

czytaj więcej
Co może oznaczać ból z prawej strony brzucha?
Ból jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Najwięcej obaw pojawia się, gdy dolegliwości bólowe dotyczą brzucha. Co może oznaczać ból brzucha po prawej stronie?

czytaj więcej
Dokumenty potrzebne do odszkodowania
Aby uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela, koniecznie trzeba przedłożyć mu pewne dokumenty. Najważniejsze jest, by dokumenty były zgodne z prawdą i - przede wszystkim, by było ich jak najwięcej

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Jubileusz 20-lecia Związku Literatów
Jubileusz 20-lecia obchodzi Związek Literatów na Mazowszu (ZLM). Związek wydał na tę okoliczność dwie książki („Serce Jaskółki” Jadwigi Wichrackiej-Sumiły oraz…
Koncert Jacka Borkowskiego
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zapraszam na koncert „Żyłem jak chciałem”

czytaj więcej
Leszek Długosz i Waldemar Smaszcz gośćmi spotkania w Opinogórze
Muzeum Romantyzmu zaprasza na piętnaste spotkanie z cyklu „Salonik Elizy”

czytaj więcej
Konkurs „Wydajemy Własną Książkę”
Biblioteka Pedagogiczna organizuje drugą powiatową edycję konkursu „Wydajemy Własną Książkę”

czytaj więcej
Harcerskie Nuty Niepodległości
Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu Zespołu wokalno-instrumentalnego „Żywioły Art”

czytaj więcej

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 25 listopada 2017 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Reklama

Logowanie


Użytkownik


Hasło

zapamiętaj mnie

rejestracja nowego użytkownika | przypomnienie hasła

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


newsletterRealizacja: E-soft

KONTAKT:

Telefon:
790 529 228
email:
redakcja@ciechanowonline.pl