Odszkodowanie za wypadek przy pracy
dodał: Sylwester,2017-10-29

Każda osoba, która zatrudniana jest na umowę o pracę obligatoryjnie musi przejść szkolenie z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku. Pomimo zachowywania przepisów BHP, w naszym kraju niemal na porządku dziennym zdarzają się wypadki przy pracy. Warto pamiętać o tym, że w takiej sytuacji można ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Komu przysługuje odszkodowanie za wypadek przy pracy i jakie wymagania należy spełnić aby je otrzymać?


Wypadek przy pracy - definicja ustawowa


Szczegółowa definicja wypadku przy pracy została zawarta w Ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Można znaleźć ją w artykule 3. wspomnianej ustawy. Za wypadek przy pracy uznaje się takie zdarzenie losowe, które zaistniało w sposób nagły, a jego przyczyną były czynniki zewnętrzne (wyklucza się w ten sposób między innymi zaniedbania powstałe na przykład z nieuwagi samego pracownika). Ponadto, aby móc dane zdarzenie losowe zakwalifikować jako wypadek przy pracy, muszą zostać spełnione jeszcze dwa założenia:

- wypadek wiązał się z wykonywaniem czynności na rzecz pracodawcy,
- podczas wypadku pracownik znajdował się w dyspozycji pracodawcy.

Jak dodaje ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl o wypadku przy pracy można mówić tylko i wyłącznie wówczas, gdy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą zachodzi stosunek pracy, czyli podpisana jest umowa o pracę. Definicja ta wyklucza inne rodzaje stosunku służbowego, w tym umowy cywilnoprawne.


Jak ubiegać się o wypłatę odszkodowania?


W pierwszej kolejności należy powiadomić pracodawcę o zaistniałej sytuacji oraz złożyć specjalny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek do ZUS-u trzeba wypełnić na specjalnym formularzu. Najważniejsze informacje, jakie powinny zostać w nim zawarte to:

- dane osoby poszkodowanej,
- dane pracodawcy,
- opis okoliczności wypadku,
- powypadkowa opinia lekarska.

Bardzo ważne jest także to, aby dopilnować sporządzenia dokładnego protokołu powypadkowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wymagać również takich dokumentów jak zaświadczenie o ubezpieczeniu czy potwierdzenie odbycia szkolenia BHP.

Rodzaje świadczeń powypadkowych

To, czy poszkodowany otrzyma odszkodowanie za wypadek przy pracy oraz to, jakiej będzie ono wysokości zależy przede wszystkim od tego, jakiego kalibru był wypadek. Ustawodawca dzieli wypadki przy pracy na cztery kategorie: wypadki śmiertelne (wówczas do poboru odszkodowania upoważniona jest najbliższa rodzina), ciężkie (wywołujące trwały uszczerbek na zdrowiu lub powodujące niezdolność do podejmowania pracy w przyszłości), lekkie (w wyniku których powstałe obrażenia umożliwiają powrót do pracy w ciągu 28 dni) oraz wypadki zbiorowe (w przypadku, gdy poszkodowane są co najmniej dwie osoby). Warto pamiętać o tym, że odszkodowanie powypadkowe nie jest jedynym świadczeniem do jakiego ma się prawo. Osoba poszkodowana w trakcie wykonywania swoich obowiązków może liczyć również między innymi na rentę w przypadku niezdolności do pracy lub zwrot kosztów leczenia.

 

bezpresji.pl

KLIKNIJ TUTAJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

 

 

  

 powrót

Komentarz:

Podpis:

Obrazek z kodem:

Wpisz kod:


Jaka reklama internetowa dla małej firmy?
Wybór reklamy powinien być ściśle określony zarówno pod względem budżetu, jak i zakresu jej oddziaływania. Im mniej środków będziesz mógł…
Soundbary – dla kogo, za ile, funkcje
Soundbar – element twojego domowego kina

czytaj więcej
Jaka drukarka do małej firmy?
Jeśli poszukujesz małej, ale wydajnej kserokopiarki do swojego biura, musisz wiedzieć o kilku priorytetowych kwestiach

czytaj więcej
Pomysły na uatrakcyjnienie ogrodu
Jak sprawić, żeby wydawał się atrakcyjniejszy?

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Sukcesy naszych zawodników na Mistrzostwach Świata Taekwon-Do ITF
W dniach 10-15 października 2017 odbyły się XX Mistrzostwa Świata w Taekwon-Do ITF. W Mistrzostwach wzięło udział 1051 seniorów i…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 20 września 2018 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Reklama

Logowanie


Użytkownik


Hasło

zapamiętaj mnie

rejestracja nowego użytkownika | przypomnienie hasła

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


Realizacja: E-soft

KONTAKT:

Telefon:
790 529 228
email:
redakcja@ciechanowonline.pl