Przygotowania do zimy
dodał: Bartek,2017-11-05

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, które będzie odpowiadało za zimowe utrzymanie dróg gminnych, jak również powiatowych i krajowych na terenie Ciechanowa, ma podpisane umowy na dostarczenie piasku oraz soli drogowej. Obecnie prowadzony jest przegląd sprzętu, używanego do oczyszczania dróg i chodników ze śniegu oraz zwalczania śliskości.

Do akcji zimowej PUK wykorzystuje ciężki sprzęt. Dysponuje 6 samochodami z pługiem i posypywarką, samochodem dostawczym, 5 ciągnikami z pługiem i posypywarką oraz ciągnikiem z pługiem.
Umowy zawarte przez spółkę zapewniają dostawy do 700 ton soli drogowej – w zależności potrzeb oraz do 1 000 ton piasku, także w miarę potrzeb. Obecnie PUK ma zgromadzone 250 ton soli drogowej oraz 450 ton piasku.
Najbliższa zima będzie trzecią z kolei, kiedy miasto zamiast ogłaszać przetarg, zleca spółce miejskiej zimowe utrzymanie dróg.

– Nasza spółka miejska profesjonalnie zajmuje się zimowym utrzymaniem dróg, jest na miejscu, stąd szybki dostęp do sprzętu i możliwość niemal natychmiastowych reakcji i interwencji. Angażowanie podmiotów z zewnątrz jest pod tym względem ryzykowne i nieuzasadnione. Dzięki strategii „in house”, angażujemy miejskie przedsiębiorstwa, co jest korzystne dla nich i w oczywisty sposób dla miasta – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński, który 31 października spotkał się z prezesem PUK Mirosławem Szymańczykiem na terenie zakładu pracy.

Prezes Szymańczyk, prezentując posiadane przez PUK pojazdy oraz omawiając szczegóły zaawansowania przygotowań do sezonu zimowego, zwracał uwagę na standardy zimowego utrzymania dróg oraz możliwości działań, ściśle uzależnione m.in. od opadów śniegu.

– Wiele osób powtarza absolutnie błędne stwierdzenia, że zima zaskakuje drogowców. My jesteśmy przygotowani do zimy, jednak zaznaczyć należy istotny fakt, że dopóki nie przestaje padać, nie ma oczekiwanych efektów odśnieżania. Odśnieżanie jest skuteczne po ustąpieniu opadów. Akcje prowadzimy zgodnie z hierarchią ważności dróg. Prosimy więc mieszkańców o wyrozumiałość i apelujemy o ostrożność, a ze swojej strony gwarantujemy, że nasze starania są zawsze maksymalne. Gdy jednocześnie wyjeżdżają wszystkie nasze pojazdy, musi trochę czasu upłynąć zanim całe miasto będzie odśnieżone, sprzęt pracuje przy prędkości około 10 km/h, a odśnieżyć musi prawie 170 km dróg. Zimą zawsze musimy liczyć się z utrudnieniami – powiedział prezes PUK Mirosław Szymańczyk.

Zimowe utrzymanie obejmuje gminne drogi, parkingi, chodniki, place publiczne, przejścia dla pieszych, zatoki przystanków autobusowych, skwery. Polega m.in. na odśnieżaniu, zwalczaniu śliskości, wywozie nadmiaru śniegu, rozstawianiu skrzyń z piachem i uzupełnieniu ich, czyszczeniu ze śniegu i lodu wpustów i krat kanalizacji deszczowej. Dyżury pełnione są całodobowo, obowiązują określone procedury dotyczące m.in. odśnieżania, zwalczania śliskości, zapobiegania i likwidacji jej, zwalczania skutków gołoledzi czy zapobiegania powstawaniu lodowicy.

Obowiązują dwa standardy utrzymania dróg gminnych. Według I standardu jezdnia odśnieżona jest na całej szerokości, na całej szerokości zlikwidowana jest śliskość zimowa. Na drogach objętych I standardem po ustaniu opadów śniegu, luźny śnieg może zalegać do 6 godzin, błoto pośniegowe do 8; może występować warstwa zajeżdżonego śniegu bez kolein, nieutrudniająca ruchu samochodów osobowych. Jeżeli chodzi o gołoledź, powinna być ona zlikwidowana do 5 godzin od stwierdzenia jej przez osobę odpowiedzialną, a śliskość pośniegowa – do 6 godzin.
Według II standardu jezdnia odśnieżona jest na całej szerokości a śliskość zimowa zlikwidowana w wyznaczonych miejscach, tj. na skrzyżowaniach, na ostrych łukach poziomych, na odcinkach o znacznym nachylaniu, w zatokach autobusowych, dojazdach do szpitala. Na drogach objętych II standardem luźny śnieg może zalegać do 8 godzin, błoto pośniegowe może występować do 12 godzin, może występować warstwa zajeżdżonego śniegu bez kolein, nieutrudniająca ruchu samochodów osobowych. Gołoledź powinna zostać zlikwidowana do 7 godzin, śliskość pośniegowa do 8 godzin.
Standard I utrzymania dróg obejmuje 93 ulice, znajdujące się w zarządzie Gminy Miejskiej Ciechanów, o ich łącznej długości ponad 75 km. II standard obejmuje 253 ulice zarządzane przez miasto o długości prawie 73 km. Zimowemu utrzymaniu podlega 210 przystanków autobusowych, 86 421 m² chodników, 55 063 m² placów i parkingów.

PUK prócz ponad 148 km dróg zarządzanych przez miasto, zajmuje się zimowym utrzymaniem ponad 7 km dróg powiatowych (ul. Kraszewskiego, ul. Kargoszyńska – część od pętli miejskiej znajdująca się na terenie Gminy Ciechanów, ul. Kwiatowa - od pętli miejskiej do granic miasta, ul. Niechodzka – od pętli miejskiej do granic miasta, ul. Leśna od pętli miejskiej do granic miasta, ul. Nużewska, ul. Sońska, ul. Kącka), oraz prawie 11 km dróg krajowych (nr 60 – ul. Płocka, ul. Tatarska, ul. 17 Stycznia od ul. Tatarskiej do ul. Pułtuskiej, ul. Pułtuska; nr 50 – ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych, ul. Płońska, ul. Kasprzaka), znajdujących się na terenie Ciechanowa. W sumie PUK odśnieża ponad 166 km dróg.

PUK nie będzie obsługiwało dróg wojewódzkich (nr 615 – ul. 17 Stycznia od ul. Tatarskiej do ul. Sienkiewicza, ul. Sienkiewicza od ul. 17 Stycznia do ronda w ul. Mławskiej, ul. Mławska; nr 616 – ul. Gruduska; nr 617 – ul. Wojska Polskiego, ul. Przasnyska).

Zarządcy dróg na terenie Ciechanowa:
- drogi krajowe – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie Rejon w Mławie, ul. Graniczna 1A, 06-500 Mława, tel. 23 654 49 20.
- drogi wojewódzkie – Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie Rejon Ciechanów, ul. Mazowiecka 7, 06-400 Ciechanów, tel. 23 672 35 40.
- drogi powiatowe – Powiatowy Zarząd Dróg w Ciechanowie, ul. Mazowiecka 7, 06-400 Ciechanów, tel. 23 672 54 14.
- drogi gminne – Prezydent Miasta Ciechanów, realizujący zadania poprzez Wydział Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska – referat utrzymania infrastruktury drogowej, pl. Jana Pawła II 6, 06-400 Ciechanów, tel. 23 674 92 47, 23 674 92 48.

Kontakt do PUK: 23 672 22 42.

Miasto oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych przypominają, że mieszkańcy powinni odśnieżać wjazdy i chodniki przyległe do ich posesji, odśnieżać dojście do pojemników na śmieci oraz apelują o nie przerzucanie śniegu na jezdnię czy też sąsiadujące tereny.

Renata Jeziółkowska
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Ciechanów

 powrót

Komentarz:

Podpis:

Obrazek z kodem:

Wpisz kod:


Nowy autobus ZKM
Zakład Komunikacji Miejskiej w Ciechanowie kupił nowy autobus, który wyposażony jest w klimatyzację całopojazdową, system lokalizacji pojazdów, łączność alarmową kierowcy…
Darmowe pożyczki bez odsetek
Darmowe pożyczki bez oprocentowania są udostępniane są przez internet i może z nich skorzystać każdy, kto posiada dowód osobisty, telefon komórkowy oraz konto w banku

czytaj więcej
Co może oznaczać ból z prawej strony brzucha?
Ból jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Najwięcej obaw pojawia się, gdy dolegliwości bólowe dotyczą brzucha. Co może oznaczać ból brzucha po prawej stronie?

czytaj więcej
Dokumenty potrzebne do odszkodowania
Aby uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela, koniecznie trzeba przedłożyć mu pewne dokumenty. Najważniejsze jest, by dokumenty były zgodne z prawdą i - przede wszystkim, by było ich jak najwięcej

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Jubileusz 20-lecia Związku Literatów
Jubileusz 20-lecia obchodzi Związek Literatów na Mazowszu (ZLM). Związek wydał na tę okoliczność dwie książki („Serce Jaskółki” Jadwigi Wichrackiej-Sumiły oraz…
Koncert Jacka Borkowskiego
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zapraszam na koncert „Żyłem jak chciałem”

czytaj więcej
Leszek Długosz i Waldemar Smaszcz gośćmi spotkania w Opinogórze
Muzeum Romantyzmu zaprasza na piętnaste spotkanie z cyklu „Salonik Elizy”

czytaj więcej
Konkurs „Wydajemy Własną Książkę”
Biblioteka Pedagogiczna organizuje drugą powiatową edycję konkursu „Wydajemy Własną Książkę”

czytaj więcej
Harcerskie Nuty Niepodległości
Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu Zespołu wokalno-instrumentalnego „Żywioły Art”

czytaj więcej

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 25 listopada 2017 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Reklama

Logowanie


Użytkownik


Hasło

zapamiętaj mnie

rejestracja nowego użytkownika | przypomnienie hasła

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


newsletterRealizacja: E-soft

KONTAKT:

Telefon:
790 529 228
email:
redakcja@ciechanowonline.pl