Prezydent uzyskał absolutorium za 2017 rok
dodał: Bartek,2018-05-06

Prezydent Krzysztof Kosiński podczas kwietniowej sesji uzyskał od Rady Miasta absolutorium za wykonanie budżetu za 2017 rok. Wyniki finansowe miasta zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Rewizyjną i Regionalną Izbę Obrachunkową.
Dochody miasta stanowiły ponad 185,7 mln zł. Na zadania inwestycyjne w poprzednim roku wydano 30,7 mln zł, łącznie ze środkami pozyskanymi z zewnętrznych źródeł. Oprócz tego, przedsięwzięcia inwestycyjne o wartości 13 mln zł zrealizowały spółki miejskie. Po trzech latach dług miasta został zmniejszony o prawie 6 mln zł. W 2017 roku, podobnie jak w ostatnich latach, nie było podwyżek żadnych podatków i opłat lokalnych, wpływających do budżetu miasta.
– Mamy powód do satysfakcji, bo godzimy wodę z ogniem. Z jednej strony, prężnie inwestujemy, nie podnosząc lokalnych podatków, z drugiej strony racjonalnie gospodarujemy publicznym pieniądzem, oglądamy każdą złotówkę i tak gospodarujemy pieniędzmi, że wystarcza nam na realizację potrzeb mieszkańców z każdej dziedziny życia: od infrastruktury po kulturę. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, ale ważna jest również oszczędność, bo wiele zadań realizujemy po prostu taniej niż dotychczas. Wydatki na administrację również są racjonalne – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Prezydent w swoim wystąpieniu na sesji przywołał szereg zrealizowanych i rozpoczętych w ubiegłym roku inwestycji, możliwych w większości dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej oraz ze źródeł krajowych. Mówił o długo wyczekiwanej, a przeprowadzonej wspólnie z powiatem modernizacji ul. Sońskiej, o rewitalizacji kąpieliska „Krubin”, przebudowie ul. Sienkiewicza, powstającym wokół dworca kolejowego park&ride, rewitalizacji wieży ciśnień, modernizacji bieżni lekkoatletycznej, basenu odkrytego, remontach dróg, przebudowach parkingów, nowych miejscach rekreacji oraz większej ilości zieleni w mieście. Mocno akcentował znaczenie objęcia miejskich terenów pod inwestycje podstrefą Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; na jednej ze sprzedanych działek wkrótce ruszy budowa nowego zakładu pracy. Prezydent zwracał również uwagę na podejmowane w ubiegłym roku decyzje i zobowiązania, mające odzwierciedlenie w kolejnych latach.

– Trzeba podkreślić fakt, że tylko w 2017 roku podpisaliśmy umowy na ponad 60 mln zł unijnego dofinansowania. Te pieniądze wydajemy głównie w 2018 roku, część także w 2019 roku – powiedział prezydent Kosiński. Zaznaczył także, że miasto może pochwalić się skutecznością realizacji planów na 2017 rok. – Mamy blisko 100% zrealizowanych bądź rozpoczętych zadań inwestycyjnych w stosunku do pierwotnie planowanych, co potwierdza blisko 100% realizacji zaplanowanych wydatków majątkowych.
Prezydent zwracał uwagę na znacząco większe niż pierwotnie planowane wpływy podatkowe do budżetu miasta. – Wzrost dochodów z podatku od nieruchomości od osób fizycznych i prawnych, przy niezmienianej stawce podatku, oznacza, że przedsiębiorcy rozwijają swoje działalności i pojawiają się nowe działalności. To optymistyczny trend, który widzimy, że będzie przybierał na sile także w 2018 roku.
Wzrost wpływów o blisko 900 tysięcy w 2017 roku złotych z tytułu podatku od nieruchomości pozwolił nam zrealizować zakładane działania inwestycyjne i wpłynął na wysokość wolnych środków na 2018 rok, które przeznaczyliśmy na kolejne modernizacje – dodał prezydent.
Wspomniana tendencja, świadcząca o tym, że lokalnie koniunktura gospodarcza poprawia się utrzymuje się od 2016 roku.
Korzystne wyniki finansowe spotkały się z przychylnością radnych, co wyrazili w głosowaniu. 19 z nich opowiedziało się za udzieleniem prezydentowi absolutorium.
Od głosu wstrzymały się dwie osoby – Robert Kuciński i Stanisław Talarek.
Polityka finansowa miasta doceniona została również na zewnątrz. Ciechanów znalazł się w gronie laureatów, jako jedno z trzech najlepszych miast w Polsce do 120 tys. mieszkańców w finansowym rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Wyniki rankingu, ze wskazaniem poszczególnych miejsc, zostaną ogłoszone podczas kongresu „Perły Samorządu” w drugiej połowie maja w Gdyni.

Renata Jeziółkowska

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Ciechanów powrót

Komentarz:

Podpis:

Obrazek z kodem:

Wpisz kod:

Brak komentarzy.

Zobacz także:

Turniej piłkarski o puchar Prezydenta


Pomysły na uatrakcyjnienie ogrodu
Wiele osób marzy o własnym ogrodzie - to w końcu doskonałe miejsce na odpoczynek. Jednak niektórzy w pewnym momencie nie…
Wymień AZBEST na CREATON! Konkurs wystartował
Na uczestników czeka nagroda w postaci płyty falistej z włóknocementu marki CREATON

czytaj więcej
Kilka rzeczy, których nie wiesz o Nike
Charakterystyczne logo Nike to nic innego jak jedno ze skrzydeł bogini. Kosztowało zaledwie 35 dolarów: tyle otrzymała za nie 28-letnia studentka, która je zaprojektowała

czytaj więcej
Można wierzyć w ludzi
Bardzo optymistycznie brzmi informacja, którą otrzymaliśmy z ciechanowskiej komendy!

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Konkurs na najładniejszą posesję
W ramach 21. edycji konkursu ciechanowskie ogródki i balkony można zgłaszać do 31 lipca. Ustalono cztery kategorie: „Budynki mieszkalne wielorodzinne”,…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 17 lipca 2018 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Logowanie


Użytkownik


Hasło

zapamiętaj mnie

rejestracja nowego użytkownika | przypomnienie hasła

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


Realizacja: E-soft

KONTAKT:

Telefon:
790 529 228
email:
redakcja@ciechanowonline.pl