Prezydent uzyskał absolutorium za 2017 rok
dodał: Bartek,2018-05-06

Prezydent Krzysztof Kosiński podczas kwietniowej sesji uzyskał od Rady Miasta absolutorium za wykonanie budżetu za 2017 rok. Wyniki finansowe miasta zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Rewizyjną i Regionalną Izbę Obrachunkową.
Dochody miasta stanowiły ponad 185,7 mln zł. Na zadania inwestycyjne w poprzednim roku wydano 30,7 mln zł, łącznie ze środkami pozyskanymi z zewnętrznych źródeł. Oprócz tego, przedsięwzięcia inwestycyjne o wartości 13 mln zł zrealizowały spółki miejskie. Po trzech latach dług miasta został zmniejszony o prawie 6 mln zł. W 2017 roku, podobnie jak w ostatnich latach, nie było podwyżek żadnych podatków i opłat lokalnych, wpływających do budżetu miasta.
– Mamy powód do satysfakcji, bo godzimy wodę z ogniem. Z jednej strony, prężnie inwestujemy, nie podnosząc lokalnych podatków, z drugiej strony racjonalnie gospodarujemy publicznym pieniądzem, oglądamy każdą złotówkę i tak gospodarujemy pieniędzmi, że wystarcza nam na realizację potrzeb mieszkańców z każdej dziedziny życia: od infrastruktury po kulturę. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, ale ważna jest również oszczędność, bo wiele zadań realizujemy po prostu taniej niż dotychczas. Wydatki na administrację również są racjonalne – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Prezydent w swoim wystąpieniu na sesji przywołał szereg zrealizowanych i rozpoczętych w ubiegłym roku inwestycji, możliwych w większości dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej oraz ze źródeł krajowych. Mówił o długo wyczekiwanej, a przeprowadzonej wspólnie z powiatem modernizacji ul. Sońskiej, o rewitalizacji kąpieliska „Krubin”, przebudowie ul. Sienkiewicza, powstającym wokół dworca kolejowego park&ride, rewitalizacji wieży ciśnień, modernizacji bieżni lekkoatletycznej, basenu odkrytego, remontach dróg, przebudowach parkingów, nowych miejscach rekreacji oraz większej ilości zieleni w mieście. Mocno akcentował znaczenie objęcia miejskich terenów pod inwestycje podstrefą Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; na jednej ze sprzedanych działek wkrótce ruszy budowa nowego zakładu pracy. Prezydent zwracał również uwagę na podejmowane w ubiegłym roku decyzje i zobowiązania, mające odzwierciedlenie w kolejnych latach.

– Trzeba podkreślić fakt, że tylko w 2017 roku podpisaliśmy umowy na ponad 60 mln zł unijnego dofinansowania. Te pieniądze wydajemy głównie w 2018 roku, część także w 2019 roku – powiedział prezydent Kosiński. Zaznaczył także, że miasto może pochwalić się skutecznością realizacji planów na 2017 rok. – Mamy blisko 100% zrealizowanych bądź rozpoczętych zadań inwestycyjnych w stosunku do pierwotnie planowanych, co potwierdza blisko 100% realizacji zaplanowanych wydatków majątkowych.
Prezydent zwracał uwagę na znacząco większe niż pierwotnie planowane wpływy podatkowe do budżetu miasta. – Wzrost dochodów z podatku od nieruchomości od osób fizycznych i prawnych, przy niezmienianej stawce podatku, oznacza, że przedsiębiorcy rozwijają swoje działalności i pojawiają się nowe działalności. To optymistyczny trend, który widzimy, że będzie przybierał na sile także w 2018 roku.
Wzrost wpływów o blisko 900 tysięcy w 2017 roku złotych z tytułu podatku od nieruchomości pozwolił nam zrealizować zakładane działania inwestycyjne i wpłynął na wysokość wolnych środków na 2018 rok, które przeznaczyliśmy na kolejne modernizacje – dodał prezydent.
Wspomniana tendencja, świadcząca o tym, że lokalnie koniunktura gospodarcza poprawia się utrzymuje się od 2016 roku.
Korzystne wyniki finansowe spotkały się z przychylnością radnych, co wyrazili w głosowaniu. 19 z nich opowiedziało się za udzieleniem prezydentowi absolutorium.
Od głosu wstrzymały się dwie osoby – Robert Kuciński i Stanisław Talarek.
Polityka finansowa miasta doceniona została również na zewnątrz. Ciechanów znalazł się w gronie laureatów, jako jedno z trzech najlepszych miast w Polsce do 120 tys. mieszkańców w finansowym rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Wyniki rankingu, ze wskazaniem poszczególnych miejsc, zostaną ogłoszone podczas kongresu „Perły Samorządu” w drugiej połowie maja w Gdyni.

Renata Jeziółkowska

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Ciechanów powrót

Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Ciechanowska Gala Sportu: stypendia, nagrody, wyniki plebiscytu
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy

czytaj więcej
Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?
Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…

czytaj więcej
Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Tańsze korzystanie z basenu solankowego w DPS
Od 18 lutego 2019 r. istnieje możliwość tańszego korzystania z solankowego basenu rehabilitacyjnego, mieszczącego się w budynku DPS KOMBATANT zlokalizowanego…
Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

czytaj więcej

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 03 sierpnia 2020 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl