Kilka rzeczy, których nie wiesz o Nike
dodał: Sylwester,2018-05-21

Amerykańska firma, której przed laty udało się przełamać hegemonię Adidasa i Pumy na rynku obuwia sportowego, jest powszechnie znana. Ma jednak swoje osobliwości, o których nie wszyscy wiedzą. W tym tekście znajdzie się wyjaśnienie kilku z nich.

Nazwa i logo

Firma została założona w 1964 roku pod nazwą Blue Ribbon Sports. Phil Knight był lekkoatletą, a Bill Bowermann jego trenerem na uniwersytecie w Oregonie. Obaj młodzi ludzie zaczynali od sprzedawania obuwia sportowego japońskiej marki Onitsuka Tiger (dziś: Asics)… z bagażnika samochodu. W 1971 roku nadszedł czas na zmianę nazwy. Miała początkowo zostać zmieniona na Dimension 6 – tak chciał założyciel firmy Phil Knight. Na pomysł wykorzystania imienia greckiej bogini zwycięstwa wpadł jednak pierwszy zatrudniony w firmie człowiek, niejaki Jeff Johnson. Podobno mu się przyśniła.

Charakterystyczne logo Nike to nic innego jak jedno ze skrzydeł bogini. Kosztowało zaledwie 35 dolarów: tyle otrzymała za nie 28-letnia studentka, która je zaprojektowała. Firma wykazała się wdzięcznością po latach: autorka logo znanego jak żadne inne na świecie dostała prezenty w postaci złotego pierścienia z owym skrzydłem oraz pakietu akcji wartego w chwili przekazania ok. 600 tys. dolarów.

Do 2014 roku niejasne było, jak należy wymawiać słowo „Nike”: tak jak „Mike”, czy może zgodnie z regułami angielszczyzny, a więc [najki]. Dwaj brytyjscy studenci marketingu nie wytrzymali jednak i napisali do Phila Knighta, przytaczając obie możliwe wersje wymowy i prosząc o rozstrzygnięcie. Szef Nike nie był wylewny: odpowiedział, zakreślając prawidłową wersję i odsyłając tak zmieniony list do nadawców. Teraz wszystko jest jasne: [najki].
 

Morderczy slogan

Legendarny slogan „Just do it” stworzyła dla Nike agencja reklamowa Wieden+Kennedy w 1988 roku. Jak przyznał jeden z jej właścicieli, inspiracją były dla niego słowa „Let’s do it”, wypowiedziane tuż przed śmiercią przez skazanego na rozstrzelanie i straconego w 1977 roku Gary’ego Gilmore’a. Skazańcy w Utah mieli wtedy do wyboru śmierć przez powieszenie i rozstrzelanie. Gilmore wybrał to drugie, ponieważ dwie jego ofiary były mormonami, a ci wyznają zasadę „pokuty krwi”: zabójca musi za zbrodnię zapłacić krwią, a ta powinna dotknąć ziemi.
 

Nike i Mike Jordan

Legendarna linia obuwia sportowego Nike Air Jordan, dostępna także w polskim sklepie https://1but.pl/nike, powstała w 1985 roku. Kolejne modele trafiają do sprzedaży wyłącznie w soboty. Dlaczego? Żeby marzące o takich butach dzieciaki nie chodziły na wagary, by ustawiać się od rana w kolejkach pod sklepami.

Air Jordan to pierwsza w historii kolekcja sygnowana nazwiskiem sportowca. Zrodziła się w bólach: gdy Mike Jordan po raz pierwszy zagrał w tych butach w lidze NBA, komisarz ligi uznał, że nie pasują one do jednolitych strojów klubu i zakazał Jordanowi wkładania ich na kolejne mecze. Ten nie podporządkował się, za co nałożono na niego 5 tysięcy dolarów kary. Za każdy z 82 meczów, czyli łącznie 410 tysięcy USD. Nike wzięła te koszty na siebie – i nic dziwnego, skoro w ciągu roku przychód ze sprzedaży Air Jordan wyniósł 130 milionów dolarów. powrót

Komentarz:

Podpis:

Obrazek z kodem:

Wpisz kod:


Kilka rzeczy, których nie wiesz o Nike
Amerykańska firma, której przed laty udało się przełamać hegemonię Adidasa i Pumy na rynku obuwia sportowego, jest powszechnie znana. Ma…
Można wierzyć w ludzi
Bardzo optymistycznie brzmi informacja, którą otrzymaliśmy z ciechanowskiej komendy!

czytaj więcej
Wątroba: na jakie dolegliwości jest narażona?
Wątroba spełnia szereg funkcji, a nękające ją choroby i dolegliwości mają negatywny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia

czytaj więcej
Nieoczywiste korzyści z ocieplenia poddasza pianą PUR
Prawidłowo nałożona izolacja pianowa jest bardzo trwała i odporna na procesy, które przyspieszają starzenie wełny

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Konkurs na najładniejszą posesję
W ramach 21. edycji konkursu ciechanowskie ogródki i balkony można zgłaszać do 31 lipca. Ustalono cztery kategorie: „Budynki mieszkalne wielorodzinne”,…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 22 czerwca 2018 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Logowanie


Użytkownik


Hasło

zapamiętaj mnie

rejestracja nowego użytkownika | przypomnienie hasła

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


newsletterRealizacja: E-soft

KONTAKT:

Telefon:
790 529 228
email:
redakcja@ciechanowonline.pl