Coaching - nowoczesna metody pomocy.
dodał: Sylwester,2018-08-30

Rozmowa z Andrzejem Niemeczkiem psychologiem klinicznym i coachem ICI

Od pewnego czasu jesteśmy świadkami dynamicznie rozwijającego sposobu pomagania – coachingu. Czy mógłby Pan przybliżyć to pojęcie?

Sam termin narodził się w USA około 40 lat temu jako metoda wspierania zawodowych tenisistów ziemnych w mentalnym radzeniu sobie ze stresem podczas gry i pomocy we wznoszeniu się na wyższy poziom sportowy. Powstała na ten temat nawet książka pt. „Wewnętrzna gra: Tenis” autorstwa Timothy Gallweya. Zawarte tam przesłanie i sposoby wsparcia zawodnika, człowieka są wciąż aktualne.
Metodę stworzył tenisista ziemny na podstawie tego co działało jeśli chodzi o główny cel zawodnika – czyli zwyciężanie i zarabianie. To co sprawdziło się w sporcie sprawdziło się także w biznesie a później w rozwiązywaniu problemów życiowych jako Live coaching. Inny cele ale podobne i skuteczne praktyczne metody. Metodyka w coachingu ma tylko jeden wyznacznik jest nim skuteczność. Czyli nieważne skąd wzięty jest pomysł na rozwiązanie problemu - z NLP, psychologii, parapsychologii, ezoteryki jeśli prowadzi do wyznaczonego przez klienta celu jest OK.
Ogólnie można powiedzieć, że pojawienie się coachingu jest odpowiedzią na realną potrzebę społeczną. Tempo rozwoju świata tworzy sytuację , w której wyuczone sposoby radzenia sobie w kwestiach psychologicznych i formalnych a także rozwojowych są niewystarczające.

Czyli jak rozumiem coaching jest rodzajem poradnictwa?

Jestem czynnym psychologiem i poradnictwo kojarzy się mi się z pomocą w np. stanach lękowych czy depresji. Coaching nie zajmuje się zaburzeniami psychicznymi.
W tej metodzie pracuje się nad osiągnięciem konkretnych celów określonych przez klienta. To może być np. praca nad poprawieniem jakiejś ważnej relacji, praca nad podniesieniem samooceny lub znalezienie odpowiedzi na pytanie Czemu nie mogę schudnąć? To pomoc w znalezieniu rozwiązania w jakiejkolwiek sferze w postaci nazwanego Celu który będzie realny i do osiągnięcia w określonym czasie. Coacha nazywa się często trenerem mentalnym, ponieważ w czasie sesji można pracować nad neutralizacją przeszkód mentalnych lub przekonań blokujących klienta w osiąganiu celów.

Jak praktycznie wygląda spotkanie z coachem?

Jest partnerską relacją gdzie obie strony pracują nad szybkim osiągnięciem celu. Często przechodzi się na Ty. Metoda wzięta jest z biznesu więc podpisywana jest wynegocjowana umowa opisująca prawa i obowiązki oraz cel do pracy. Liczba sesji, ich długość, częstotliwość i wynagrodzenie coacha. Jedna sesja może trwać od 40 minut do 2 godzin.

Jak w tej metodzie odnajduje się osoba szukająca rozwiązania problemu?

W czasie szkoleń sam byłem wiele razy w tej roli i mogę stwierdzić, że ważne jest pozytywne sformułowanie celu do pracy. Czyli np. sformułowanie: nie chcę być gruby można zamienić na chcę być szczupły i zdrowy, lub nie chcę być taki nieśmiały i słaby na: w moich relacjach jestem partnerem. Kiedy cel jest sformułowany buduje się ścieżki dojścia dokładnie krok po kroku i jest to metoda bardzo sugestywna. Pewnie dlatego, że oprócz intelektu wykorzystuje emocje, ciało, przestrzeń, ruch i wiele więcej. Wymyślone przez nas samych sugestie są mocno kodowane i w nas pracują ,zmuszając nas do zmiany. Dodatkową wartością jest to, że niektóre narzędzia (sposoby) pracy wyglądają jak wzięte prosto z przedszkola, są praktyczne oraz miłe w stosowaniu i odbiorze.

Mówił Pan wcześniej, że można pracować coachingowo nad każdym problemem?

Coaching jako metoda pracy jest bardzo elastyczny. Może skupiać się na zachowaniach klienta jego umiejętnościach, wartościach i przekonaniach, kończąc na tożsamości. Daje możliwość efektywnej zmiany na wielu poziomach. Oczywiście człowiek jest zbyt skomplikowany, aby jakaś metoda była skuteczna w każdym przypadku. Jednak jako narzędzie pracy jest atrakcyjny, ponieważ opiera się na możliwościach i pomysłach klienta oraz posługuje się standardowymi procedurami.

Czy ta metoda jest całkowicie bezpieczna?

Korzystając z tej metody warto spytać coacha o wykształcenie, doświadczenie oraz w jakiej organizacji odbywa szkolenia. Czyli kto gwarantuje jego skuteczność i etykę pracy.

 

Dziękuję za rozmowę.


Andrzej Niemeczek
Psycholog kliniczny i Coach - terapia, porady, coaching
Gabinet:
Ciechanów, ul. 17 stycznia 29 lok. 31
tel. 513 045 906
 powrót

Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Ciechanowska Gala Sportu: stypendia, nagrody, wyniki plebiscytu
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy

czytaj więcej
Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?
Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…

czytaj więcej
Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…

czytaj więcej

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

najnowsze ogłoszenia

Reklama

kalendarz imprez


<< 24 września 2023 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl