O tym, że C.V. to istotny dokument, który może przeważyć szalę na naszą korzyść bądź niekorzyść, nie trzeba od dawna nikogo przekonywać. Obecnie istnieje sporo firm, które odpłatnie poprawiają nawet najsłabsze życiorysy, warto jednak pamiętać, że samodzielnie możemy również opracować wartościowy dokument: wystarczy, że będziemy trzymali się kilku zasad.
1. Kluczem do sukcesu są same oferty pracy - jeśli w ogłoszeniu znajdują się ważne informacje, a my je w jakiś sposób zlekceważymy, nasze zgłoszenie będzie pominięte w pierwszej kolejności. Tego rodzaju pomyłki/pominięcia dotyczą przede wszystkim nieumieszczenia w temacie wiadomości numeru referencyjnego oferty; złe zaadresowanie samej wiadomości; brak wszystkich wymaganych dokumentów czy załączników itp. Wymienione błędy nie dotyczą jeszcze samego C.V, ale są decydujące dla zaaprobowania naszej aplikacji: jednym słowem, jeśli nie spełnimy warunków formalnych, to wymarzona praca przejdzie nam koło nosa nawet mimo najlepszego życiorysu.
2. Przeglądaj branżowe portale - warto odwiedzać witryny w rodzaju Pracuj.pl, gdzie można znaleźć nie tylko same ogłoszenia konkretnych ofert, ale również porady dotyczące wszystkich etapów aplikowania na interesujące nas stanowisko. Co ważne, pomocne będą dla nas nie tylko przykładowe C.V., które tam znajdziemy, ale także artykuły poradnikowe, których zadaniem jest praktyczna pomoc w napisaniu dobrego życiorysu.
3. Poznaj zasady budowy współczesnego C.V: jeśli Twoje dokumenty aplikacyjne bazują na wzorach sprzed ponad dekady, trudno się dziwić, że nie potrafią skutecznie zareklamować Twojej osoby. Wartościowy dokument tego rodzaju powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie (a więc odpowiednio sformatowany, schludny, przejrzysty, zawierający poprawnie wykonane i poważne zdjęcie), ale też zbudowany zgodnie z obowiązującymi wzorami:
• dane ogólne, czyli nasze imię i nazwisko, adres, telefon;
• kwalifikacje zawodowe, które obejmą ukończone szkoły - uwaga, jesli nasza edukacja przekracza szkołę średnią/technikum/zawodówkę, nie wpisujemy danych szkoły podstawowej, którą skończyliśmy, tylko kwalifikacje rozpoczynamy od szkoły następnego szczebla;
• kursy i praktyki zawodowe, gdzie powinniśmy zawrzeć wszystkie dodatkowe umiejętności, zwłaszcza praktyczne, przydatne dla stanowiska, na które aplikujemy;
• doświadczenie zawodowe, czyli dotychczasowe miejsca pracy (możemy pominąć te, które są niezwiązane z docelowym);
• dodatkowe kwalifikacje, gdzie wykażemy się znajomością języków czy specjalistycznych programów komputerowych;
• hobby, oczywiście jeśli w jakikolwiek sposób koresponduje w wymarzoną pracą;
• referencje - często pomijane, ale działające na korzyść w oczach potencjalnego pracodawcy;
• zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
powrót
Coaching - nowoczesna metody pomocy.
Rozmowa z Andrzejem Niemeczkiem psychologiem klinicznym i coachem ICI Od pewnego czasu jesteśmy świadkami dynamicznie rozwijającego sposobu pomagania – coachingu.…
Wywiad z kandydatem na radnego do Rady Miasta Ciechanów przeprowadził Jan Andrzej Kaluszkiewicz
czytaj więcej

Wyjątkowo udany rok
czytaj więcej
Rozmowa z Barbarą Tokarską-Wójciak z ciechanowskiego starostwa
czytaj więcej


UWAGA - Fałszywe maile informujące o wszczęciu kontroli
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie ostrzega, że w ciągu ostatnich godzin wielu podatników otrzymało na swoje skrzynki e-mail wiadomości od…
Roboty zakończyły się, cmentarz komunalny przy ul. Gostkowskiej został powiększony o obszar około 5,8 tys. m 2
czytaj więcej
W ostatnim okresie ciechanowscy policjanci odnotowują na terenie całego miasta liczne kradzieże z włamaniem do piwnic
czytaj więcej
Mieszkańcy, którzy chcą w tym roku przystąpić do programu, w ramach którego z terenu miasta usuwane i unieszkodliwiane są wyroby zawierające azbest, powinni do 31 stycznia złożyć wniosek
czytaj więcej


Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy
czytaj więcej

Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…
czytaj więcej
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…
czytaj więcej