Prowadzenie rekrutacji z wykorzystaniem rozmowy telefonicznej nie jest niczym nowym ani zaskakującym, jednak ciągle potrafi rozproszyć tych kandydatów, którzy przyzwyczaili się do tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej. Warto być gotowym na dłuższą wymianę zdań z rekruterem - sporo firm, w tym dużych koncernów, właśnie taką formę traktuje jako jeden z kilku etapów weryfikacji kandydatów.
Dlaczego firmy stosują rekrutację telefoniczną?
Duże przedsiębiorstwa od dawna stosują rekrutację przez telefon jako jeden z początkowych etapów całego procesu - pozwala on niskim nakładem czasu i kosztów własnych przeprowadzić wstępne porównanie kandydatów. Obecnie oferty pracy często już anonsie z propozycją zaznaczają, że rekrutacja będzie wielopoziomowa: jest to o tyle istotne, że rozmowa może trwać nawet do godziny. W perspektywie czasu i funduszy, jakie oszczędzają obie strony, nawet godzinna konwersacja telefoniczna jest niewielką ceną za czas, jakiego nie tracimy na często odległą podróż oraz koszty z nią związane.
Jakie tematy są poruszane w czasie telefonicznej rekrutacji?
Wbrew pozorom praca rekrutera, który poszukuje dla swojej firmy najlepszych kandydatów, jest pełna żmudnego porównywania i prowadzenia statystyk, a niewiele w niej miejsca na rozwlekłe rozmowy o niczym. Na portalu pracuj.pl można znaleźć przykładowe tematy, które zwykle pojawiają się podczas takich rekrutacji. Koncentrują się one zwykle wokół następujących zagadnień:
• Twoje mocne i słabe strony i największe sukcesy i porażki w pracy;
• przyczyny, dla których zmieniasz pracę oraz Twoja opinia o obecnym pracodawcy;
• jak wyobrażasz sobie pracę na stanowisku, na które aplikujesz? Czy istnieją jakieś potencjalne problemy, zagrożenia i szanse, które mogą pojawić się na Twojej drodze?
• przykład problemu, który napotkałeś w swojej dotychczasowej pracy, a który obecnie spróbowałbyś rozwiązać inaczej;
Jak zachowywać się podczas rozmowy telefonicznej?
Do najważniejszych kwestii, o których powinniśmy pamiętać w czasie telefonicznej rekrutacji, jest odpowiednie prowadzenie rozmowy. Jeśli rekruter zastał nas w nieodpowiedniej chwili, lepiej poprosić o przełożenie rozmowy na korzystniejszy dla nas termin niż odpowiadać pokrótce i w atmosferze pośpiechu. Warto stosować słownictwo i sygnały oznaczające podtrzymywanie rozmowy (od zwykłego “yhm” przez dopytywanie). Jeśli mamy zwyczaj szybkiego mówienia, lepiej próbujmy nieco zwolnić tempo tak, by sprawiać wrażenie osoby zrównoważonej i świadomej tego, co mówi. Unikajmy sztucznych prób poprawiania atmosfery poprzez żarty czy wybuchy śmiechu do słuchawki - starajmy się rozmawiać tak, jakbyśmy zachowywali się podczas spotkania twarzą w twarz.
powrót
Coaching - nowoczesna metody pomocy.
Rozmowa z Andrzejem Niemeczkiem psychologiem klinicznym i coachem ICI Od pewnego czasu jesteśmy świadkami dynamicznie rozwijającego sposobu pomagania – coachingu.…
Wywiad z kandydatem na radnego do Rady Miasta Ciechanów przeprowadził Jan Andrzej Kaluszkiewicz
czytaj więcej

Wyjątkowo udany rok
czytaj więcej
Rozmowa z Barbarą Tokarską-Wójciak z ciechanowskiego starostwa
czytaj więcej


UWAGA - Fałszywe maile informujące o wszczęciu kontroli
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie ostrzega, że w ciągu ostatnich godzin wielu podatników otrzymało na swoje skrzynki e-mail wiadomości od…
Roboty zakończyły się, cmentarz komunalny przy ul. Gostkowskiej został powiększony o obszar około 5,8 tys. m 2
czytaj więcej
W ostatnim okresie ciechanowscy policjanci odnotowują na terenie całego miasta liczne kradzieże z włamaniem do piwnic
czytaj więcej
Mieszkańcy, którzy chcą w tym roku przystąpić do programu, w ramach którego z terenu miasta usuwane i unieszkodliwiane są wyroby zawierające azbest, powinni do 31 stycznia złożyć wniosek
czytaj więcej


Segreguj odpady i odbieraj nagrody!
W Ciechanowie przeprowadzony zostanie innowacyjny Program Pilotażowy Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Jest to autorskie rozwiązanie Grupy T4B mającej swoje biuro…
Miasto zorganizowało Ciechanowską Galę Sportu, skierowaną do lokalnych środowisk sportowych. W uroczysty sposób docenione zostały młode talenty oraz doświadczeni zawodnicy i trenerzy
czytaj więcej

Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem…
czytaj więcej
Wiele osób staje przed problemem - co wpisać w rubrykę "umiejętności" podczas pisania CV? Na co zwróci uwagę pracodawca, co go zachwyci, a czego lepiej nie wpisywać? Co jeszcze…
czytaj więcej