Ruszyła budowa park&ride;wokół dworca PKP
dodał: Wojtek,2017-10-30

Rozpoczęły się prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół dworca kolejowego przy ul. Sienkiewicza. Powstanie tam ponad 200 miejsc parkingowych, parking dla rowerów, odnowiony będzie skwer. Wykonawca przejął teren budowy, zakończone zostały prace rozbiórkowe. Inwestycja zakończy się w pierwszej połowie 2018 roku.

 
Miasto posiada pozwolenia na budowę wszystkich etapów inwestycji, składających się na zagospodarowanie terenu wokół dworca. Za zgodą konserwatora zabytków i pod nadzorem konserwatorskim zdemontowany został zabytkowy drewniany budynek, którego przeniesienie jest planowane na działkę przy ul. Fabrycznej. Został rozebrany również budynek po dawnym kinie, w związku z czym firma mogła przystąpić do kolejnych robót. W ramach inwestycji w sumie wybudowanych zostanie ponad 200  miejsc parkingowych (w tym 13 dla osób niepełnosprawnych), na obszarze objętym inwestycją powstaną nowe jezdnie, chodniki, ścieżka rowerowa (152 m) oraz 40 stanowisk dla rowerów. Planowanych jest 5 zatok autobusowych, miejsca na postój taksówek. Dodatkowo na dwóch przystankach autobusowych zamontowane zostaną systemy informacji pasażerskiej z elektronicznymi tablicami z rzeczywistym rozkładem jazdy (w całym mieście w sumie 14). Odnowiony zostanie ponadto skwer przed dworcem, przebudowana i uruchomiona będzie fontanna znajdująca się w centralnym miejscu skweru, pojawią się elementy małej architektury.
Inwestycja będzie służyła m.in. osobom przesiadającym się z samochodu w pociąg czy autobus.
 
Ta inwestycja to pozytywna rewolucja dla terenu wokół dworca. Park&ride będzie miejscem na miarę XXI wieku, z nowoczesną infrastrukturą i wysokim standardem miejsc parkingowych. Kierowcy nie będą już musieli parkować w błocie. Jak przy każdej inwestycji, tak i teraz pamiętamy również o rowerzystach. Warto też wspomnieć o powstającej po sąsiedzku park&ride hali targowej. Otoczenie dworca stanie się spójną estetyczną przestrzenią. Za 8 miesięcy to będzie wizytówka miasta – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
 
Na projekt dotyczący budowy centrum park&ride, modernizacji ulicy Sienkiewicza, powstania nowej drogi obwodowej, zakupu dwóch autobusów oraz elektronicznego systemu informacji pasażerskiejmiasto pozyskało pod koniec lipca unijne dofinansowanie w wysokości 33 303 221,50 zł. Na początku października Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o dodatkowym dofinansowaniu ze środków budżetu państwa w kwocie 4 162 902,69 zł. W sumiemiasto pozyskało 37 466 124,19 zł. Oznacza to, że inwestycje będą w 90% pokryte z pozyskanych środków zewnętrznych, a jedynie 10% kosztów kwalifikowanych stanowił będzie wkład własny miasta.
Umowa na dofinansowanie została podpisana 27 października w ratuszu. Była to jedna z dwóch umów zawartych z Ciechanowem w tym dniu. Druga dotyczyła rewaloryzacji krzywej hali, placu Piłsudskiego oraz pasażu Marii Konopnickiej. Unijne dofinansowanie wynosi w przypadku tych inwestycji 6 485 627,24 zł. Również na ten projekt przyznane zostały dodatkowe środki z budżetu państwa, ich wysokość wynosi 1 216 055,10 zł. Łączne dofinansowanie to 7 701 682,34 zł, co stanowi 95% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
 
Obecny okres programowania jest najtrudniejszy jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków dla beneficjentów. Po prostu konkurencja jest ogromna, faktycznie tak jest, że tych wniosków wpływa bardzo dużo i środków, które mamy starcza na niewiele wniosków, dlatego tym bardziej szczególne gratulacje dla pana prezydenta i jego pracowników, że te wnioski są tak dobrze przygotowane. One są zawsze bardzo dobrze ocenione, a to znaczy, że są świetnie przygotowane do wykonania, ale również są później świetnie rozliczane. Te projekty których dotyczą podpisywane dziś umowy, nie są zerojedynkowe, że droga i już, tylko naprawdę odpowiadają na bardzo wiele potrzeb – powiedziała wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska
 
Te projekty poprawiają w znaczny sposób jakość życia mieszkańców. Ważny jest aspekt społeczny. Na jakość życia różne rzeczy się składają, zarówna dobra komunikacja, szkoły, miejsca kultury. Jeszcze w tym roku ogłaszamy 10 konkursów, na przyszły rok mamy również ambitne zamierzenia. Czytacie uważnie dokumentacje, słuchacie sugestii, jesteście świetni w pozyskiwaniu środków unijnych. Cieszę się, że miasto się rozwija.– powiedziała zastępca dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych Elżbieta Szymanik.
 
Projekty: „Stworzenie warunków do wykorzystania transportu multimodalnego przez budowę w rejonie dworca kolejowego w Ciechanowie drogowo-kolejowego węzła przesiadkowego wraz z przebudową ul. Sienkiewicza (droga dojazdowa do dworca PKP) i rozbudową sieci dróg dla rowerów oraz ograniczenie niskiej emisji w Ciechanowie poprzez budowę nowej obwodowej drogi gminnej na potrzeby rozbudowy miejskiego systemu komunikacji zbiorowej” oraz „Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych przez przywrócenie i nadanie nowych funkcji społeczno-gospodarczych części obszaru dzielnicy „BLOKI” w Ciechanowie oraz ożywienie zmarginalizowanego obszaru pasażu im. Marii Konopnickiej w centrum Ciechanowa poprzez przywrócenie wartości historycznych i kulturowych oraz nadanie nowych funkcji społeczno-gospodarczych” będą realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
 
 
 
 
 
 
Renata Jeziółkowska
 
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Ciechanów
 


powrót

Pierwsza internetowa kwiaciarnia w Ciechanowie!
Bliska osoba ma urodziny, a Ciebie nie ma w pobliżu? Zostało mało czasu do uroczystości, a Ty nadal nie masz…
Trzy najważniejsze skutki wdrożenia systemów telematycznych
Telematyka, w zależności od konfiguracji konkretnego systemu, może dać organizacji różne korzyści

czytaj więcej
Jaka reklama internetowa dla małej firmy?
Wybór reklamy powinien być ściśle określony zarówno pod względem budżetu, jak i zakresu jej oddziaływania.

czytaj więcej
Soundbary – dla kogo, za ile, funkcje
Soundbar – element twojego domowego kina

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 19 grudnia 2018 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl