Miejski system wczesnego ostrzegania przed katastrofami
dodał: Wojtek,2017-11-22

Na projekt „Budowa systemu wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi na terenie miasta Ciechanów” miasto pozyskało 213 640,83 zł unijnego dofinansowania. Dziś w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie prezydent Krzysztof Kosiński i dyrektor MJWPU Mariusz Frankowski podpisali umowę.

Pozyskane dofinansowanie stanowi 79,99% kosztów planowanej inwestycji. Projekt zakłada budowę w Ciechanowie 9 nowych punktów alarmowych w oparciu o syreny elektroniczne o mocy 900 W, a także wyposażenie 1 punktu alarmowego w czujniki skażeń chemicznych oraz 1 punktu w stację pogodową. W czasie pokoju zadaniem punktów alarmowych jest ostrzeganie i alarmowanie ludności o niebezpieczeństwach związanych z zagrożeniami terrorystycznymi, katastrofami naturalnymi, technicznymi, zjawiskami pogody, a w czasie wojny – ostrzeganie i alarmowanie o zagrożeniach z powietrza, wystąpieniu skażeń chemicznych, biologicznych i promieniotwórczych.

Rozbudowa systemu ostrzegania i alarmowania usprawni reagowanie na pełne spektrum zagrożeń od sytuacji kryzysowych (powodzie, wichury, burze) po sytuacje czasu wojny. Obecnie miasto dysponuje systemem złożonym z centrali i 7 punktów alarmowych, które obejmują zasięgiem około 25% miasta. Nowy system będzie zlokalizowany w miejscach, których obecny nie obejmował. Zakładana lokalizacja syren to tereny gęsto zaludnione, w szczególności miejsca użyteczności publicznej oraz osiedla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Syreny montowane będą na ratuszu, budynku filii biblioteki przy ul. Kicińskiego, budynku TBS przy ul. Ceramicznej, siedzibie PWSZ przy ul. Wojska Polskiego, siedzibie ZDZ przy ul. Płońskiej, budynku MOPS, budynkach SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 7.

Rozszerzenie systemu o kolejne punkty alarmowe, stację meteorologiczną (ratusz) oraz czujnik skażeń (ratusz) wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Ciechanowa.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną spotkania z mieszkańcami miasta na temat rodzajów alarmów, komunikatów ostrzegawczych, zagrożeń oraz działań prewencyjnych. Również będą opracowane plakaty zawierające informacje dotyczące sygnałów alarmowych. Plakaty zostaną zawieszone w szkołach podstawowych, średnich, na uczelniach wyższych, w ośrodkach zdrowia oraz innych miejscach publicznych. Projekt zaplanowany jest do realizacji w 2018 roku.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Priorytet - V Gospodarka przyjazna środowisku, Działanie - 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu. 

 

Renata Jeziółkowska

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Ciechanów

 powrót

Pierwsza internetowa kwiaciarnia w Ciechanowie!
Bliska osoba ma urodziny, a Ciebie nie ma w pobliżu? Zostało mało czasu do uroczystości, a Ty nadal nie masz…
Trzy najważniejsze skutki wdrożenia systemów telematycznych
Telematyka, w zależności od konfiguracji konkretnego systemu, może dać organizacji różne korzyści

czytaj więcej
Jaka reklama internetowa dla małej firmy?
Wybór reklamy powinien być ściśle określony zarówno pod względem budżetu, jak i zakresu jej oddziaływania.

czytaj więcej
Soundbary – dla kogo, za ile, funkcje
Soundbar – element twojego domowego kina

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 15 grudnia 2018 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl