Nieoczywiste korzyści z ocieplenia poddasza pianą PUR
dodał: Wojtek,2018-03-07

Obliczenie rzeczywistego kosztu ocieplenia poddasza pianą PUR jest zadaniem dosyć trudnym, dla kogoś, kto tej tematyki nie zna nawet karkołomnym. Warto jednak mieć świadomość, że ogólnie rzecz biorąc, jest to technologia pozwalająca oszczędzić i to nie zawsze w prosty sposób.

Oszczędności niematerialne

W wielu opracowaniach tematu wspomina się o tym, że ocieplenie pianą pozwala na zmniejszenie hałasu, na zwiększenie trwałości izolacji, a więc jej rzadsze remonty i tak dalej. O wielu tych czynnikach można przeczytać na http://www.cels.pl/czy-oplaca-sie-ocieplic-poddasze-pianka-poliuretanowa/, i to wszystko będzie prawdą. Warto jednak dodać jeszcze kilka słów o fizyce takiej izolacji.

Powody straty ciepła

Straty ciepła na poddaszu są przede wszystkim wynikiem obecności mostków termicznych. Duże połacie dachowe można równie skutecznie ocieplić wełną i pianą, natomiast języczkiem u wagi są różnego rodzaju załamania, elementy konstrukcyjne, nierówności i podobne przeszkody, których opracowanie wełną jest bardzo trudne. Rzadko udaje się wełną zmniejszyć mostki termiczne do tego poziomu, do jakiego eliminuje je piana. A ta po prostu zapobiega przedostawaniu się ciepłą między elementami izolacji, co w przypadku wełny jest w zasadzie nie do uniknięcia. Oczywiście – patrząc na potencjalną korzyść finansową w skali roku, nietrudno dać się zwieść i wybrać tańszą wełnę. Jednak izolacja będzie używana przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat i w tym czasie problem będzie tylko narastał.

Drugi mechanizm strat ciepła nie jest oczywisty, ponieważ ciepło marnuje się jeszcze w domu. Chodzi mianowicie o konieczność ogrzania pary wodnej. Woda ma bardzo dużą pojemność cieplną, czyli, mówiąc kolokwialnie, zanim się zagrzeje, zabierze mnóstwo energii. A ponieważ wełna kiepsko parę wodną przepuszcza, na poddaszu jest wilgotno i całą tę masę wody trzeba ogrzać. Teoretycznie więc nawet bez mostków termicznych taki układ jest droższy od piany, która po prostu przepuszcza większość pary na zewnątrz, sprawiając, że wewnątrz jest bardziej sucho i ciepło efektywniej ogrzewa pomieszczenie.

Piana się nie zużywa

Trwałość izolacji z piany PUR nie jest mniejsza niż izolacji z wełny, jak chcieliby producenci tej ostatniej. Prawidłowo nałożona izolacja pianowa jest bardzo trwała i odporna na procesy, które przyspieszają starzenie wełny, w tym na rozwój mikroorganizmów, które bardzo niechętnie rozwijają się na powierzchni poliuretanu. W związki z tym skuteczność izolacji z PUR wcale się nie zmniejsza, co jednak, według pewnych badań, może być problemem w przypadku izolacji z wełny.powrót

Pierwsza internetowa kwiaciarnia w Ciechanowie!
Bliska osoba ma urodziny, a Ciebie nie ma w pobliżu? Zostało mało czasu do uroczystości, a Ty nadal nie masz…
Trzy najważniejsze skutki wdrożenia systemów telematycznych
Telematyka, w zależności od konfiguracji konkretnego systemu, może dać organizacji różne korzyści

czytaj więcej
Jaka reklama internetowa dla małej firmy?
Wybór reklamy powinien być ściśle określony zarówno pod względem budżetu, jak i zakresu jej oddziaływania.

czytaj więcej
Soundbary – dla kogo, za ile, funkcje
Soundbar – element twojego domowego kina

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 19 listopada 2018 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl