8 mln zł na OZE: podpisana umowa z marszałkiem województwa
dodał: Sylwester,2019-01-09

Na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła dla gospodarstw domowych oraz obiektów użyteczności publicznej Ciechanów pozyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ciechanów jest liderem tego przedsięwzięcia, a partnerami są gminy: Glinojeck, Opinogóra Górna i Strzegowo. Dziś prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński w imieniu czterech samorządów podpisał z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem umowę na dofinansowanie.

Wartość wspólnego projektu wynosi 10 632 198,41 zł, z czego dofinansowanie to 7 974 148,80 zł. Łącznie uwzględnione zostały 444 gospodarstwa domowe, gdzie zamontowanych zostanie 555 instalacji do produkcji energii odnawialnej. Pod uwagę wzięto także 16 obiektów użyteczności publicznej. Z tego w samym Ciechanowie zamontowanych zostanie 179 instalacji w 123 gospodarstwach domowych. W mieście instalacje fotowoltaiczne pojawią się na 9 budynkach użyteczności publicznej. Instalacje o mocy 40 kW na budynkach: ZWiK, ZKM, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 7, krytej pływalni, PWSZ (przy ul. Narutowicza 9 oraz przy ul. Wojska Polskiego 52). Na budynku Urzędu Miasta w planach jest instalacja o mocy 15 kW. Ponadto na placu Jana Pawła II zamontowana zostanie ładowarka do samochodów elektrycznych.
Dofinansowanie dla samego Ciechanowa to 3 208 529 zł. Wkład własny miasta – 1 069 509, 83 zł.

To jest bardzo ciekawy i innowacyjny projekt z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, czyli zarówno możliwość wykorzystania energii słonecznej, czyli panele fotowoltaiczne, ale również część paneli na ciepłą wodę użytkową i do tego pompy cieplne. Wyzwanie przed którym stoimy to obniżenie niskiej emisji oraz powiększanie udziału energii z odnawialnych źródeł. Przypomnę, że do końca 2020 roku Polska przyjęła na siebie zobowiązanie, że zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 20%, ale też co najmniej 15% będzie energii w Polsce ze źródeł odnawialnych. Dzisiaj ocieramy się o 9% – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Udział odnawialnych źródeł energii w strukturze energetycznej powinien być coraz większy, by móc skutecznie przeciwdziałać zjawisku smogu i dbać o lepszą jakość powietrza i środowisko. Jako samorządy mamy tego świadomość, dlatego aplikowaliśmy o dofinansowanie. Dzięki środkom unijnym zyskujemy nowe możliwości. Ciechanów kładzie bardzo duży nacisk na proekologiczne rozwiązania i tego kierunku konsekwentnie będziemy się trzymać – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Dzięki pozyskaniu środków panele fotowoltaiczne i pompy ciepła zainstalowane zostaną w zgłoszonych gospodarstwach domowych mieszkańców czterech współpracujących gmin. Gmina Miejska Ciechanów w czerwcu 2016 r. informowała mieszkańców o planowanych działaniach, m.in. zamieszczając na stronie internetowej urzędu ankiety dotyczące zapotrzebowania mieszkańców na instalacje paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła do c.w.u. przy założeniu otrzymania dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Projekt „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie Miasta Ciechanów, Gminy Glinojeck, Gminy Opinogóra Górna oraz Gminy Strzegowo” będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Renata Jeziółkowska

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Ciechanów


 powrót

Pierwsza internetowa kwiaciarnia w Ciechanowie!
Bliska osoba ma urodziny, a Ciebie nie ma w pobliżu? Zostało mało czasu do uroczystości, a Ty nadal nie masz…
Trzy najważniejsze skutki wdrożenia systemów telematycznych
Telematyka, w zależności od konfiguracji konkretnego systemu, może dać organizacji różne korzyści

czytaj więcej
Jaka reklama internetowa dla małej firmy?
Wybór reklamy powinien być ściśle określony zarówno pod względem budżetu, jak i zakresu jej oddziaływania.

czytaj więcej
Soundbary – dla kogo, za ile, funkcje
Soundbar – element twojego domowego kina

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 22 stycznia 2019 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl