Na skróty > Pomoc dla bezdomnych na Mazowszu


Wyświetleń: 4323Zima 2012/2013 : pomoc dla bezdomnych

 
Na Mazowszu osoby bezdomne mogą uzyskać schronienie w 67 placówkach zapewniających ok. 3,3 tys. miejsc, posiłek w 28 jadłodajniach, a pomoc medyczną w 3 punktach. Wszystkie obiekty zostały skontrolowane pod kątem bezpieczeństwa budowlanego. Urząd wojewódzki uruchomił też specjalną infolinię – 987. Z budżetu wojewody przekazano także ok. 600 tys. zł na programy pomocowe dla bezdomnych.
 
W 67 placówkach (w tym 42 w Warszawie) jest łącznie 3270 miejsc – 1466 w Warszawie, 95 w Radomiu, 42 w Ostrołęce, 69 w Płocku, 45 w Siedlcach oraz 160 w okolicach Ciechanowa. Są to: noclegownie, schroniska czasowe z wyżywieniem oraz hostele z wyżywieniem,  możliwością czasowego lub stałego zamieszkania oraz opieką wspomagającą. Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Ich zaktualizowany wykaz dostępny jest na stronie www.mazowieckie.pl w zakładce Polityka Społeczna. Noclegownie, domy dla bezdomnych oraz obiekty socjalne znajdują się pod kontrolą powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego. Tylko w ciągu ostatniego półtora roku ich stan techniczny sprawdzano już ok. 700 razy. Wszczęto 160 postępowań administracyjnych w celu usunięcia wykrytych błędów. Nieprawidłowości w domach dla bezdomnych i noclegowniach dotyczyły głównie spraw formalnych, w tym m.in. braku aktualnych przeglądów technicznych oraz niepełnej dokumentacji. Inspektorzy nadzoru budowlanego nałożyli też 3 mandaty.
 
Do dyspozycji osób bezdomnych pozostaje także 28 jadłodajni i punktów żywienia, w tym 12 w Warszawie. W miejscach tych wydawanych jest blisko 5,4 tys. posiłków dziennie (ok. 2,6 tys. w stolicy). Działają także punkty pomocy medycznej – w Warszawie przy ul. Wolskiej 172, w Łaźniewie przy al. Księży Orionistów 1 (powiat warszawski zachodni) oraz w Radomiu przy ul. Głównej 16. W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).
 
Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 987 udzielają informacji na temat najbliższego schroniska, jadłodajni oraz punktu pomocy medycznej. Infolinia jest bezpłatna. Pod numer 987 zadzwonić mogą osoby potrzebujące pomocy oraz każdy, kto zna miejsce przebywania bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane – powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.
 
W 2012 r. wojewoda mazowiecki przekazał organizacjom pozarządowym działającym na rzecz osób bezdomnych prawie 600 tys. zł. Dofinansowano 26 programów z m.in.: streetworkingu, aktywizacji społecznej i zawodowej oraz podnoszenia kompetencji kadry w placówkach dla bezdomnych. Ponadto, wojewoda mazowiecki zwrócił się do gmin o podjęcie działań osłonowych wobec osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością oraz starszych i ubogich.
 
Stan przygotowań do zbliżającej się zimy, w tym formy pomocy dla bezdomnych udzielanej przez samorządy i służby z Mazowsza, omówiono podczas zwołanego dziś przez Dariusza Piątka, wicewojewodę mazowieckiego, wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Szacuje się, że na terenie województwa mazowieckiego liczba bezdomnych wynosi około 5 tys., z czego około 2/3 przebywa w Warszawie. Poza stolicą najwięcej osób bez dachu nad głową znajduje się na terenie powiatów okołowarszawskich oraz byłych miast wojewódzkich.
 
źródło: Urząd Wojewódzki 

Pierwsza internetowa kwiaciarnia w Ciechanowie!
Bliska osoba ma urodziny, a Ciebie nie ma w pobliżu? Zostało mało czasu do uroczystości, a Ty nadal nie masz…
Trzy najważniejsze skutki wdrożenia systemów telematycznych
Telematyka, w zależności od konfiguracji konkretnego systemu, może dać organizacji różne korzyści. Trzy najważniejsze atuty są jednak widoczne właściwie w każdym przedsiębiorstwie,…

czytaj więcej
Jaka reklama internetowa dla małej firmy?
Wybór reklamy powinien być ściśle określony zarówno pod względem budżetu, jak i zakresu jej oddziaływania. Im mniej środków będziesz mógł przeznaczyć na taki cel,…

czytaj więcej
Soundbary – dla kogo, za ile, funkcje
Soundbary – dla kogo, za ile, funkcje Cenisz sobie komfort oglądania filmów, seriali czy transmisji sportowych? Chcesz podczas gry poczuć się dosłownie w centrum akcji? Jeśli chodzi…

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 22 stycznia 2019 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl