Na skróty > Co zrobić gdy zgubimy dokumenty?


Wyświetleń: 3379

ZGUBIONE DOKUMENTY? KILKA PORAD

 
W przypadku zagubienia dokumentów warto jak najszybciej zastrzec dokumenty w Centralnej Bazie Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Wystarczy powiadomić oddział banku, w którym posiadamy rachunek, a gdy nie mamy konta - powiadomić oddział banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów. Tak postępujemy zarówno w przypadku zgubienia, jak kradzieży dokumentów. Chodzi o to, by dokumenty nie zostały wykorzystane np. do wyłudzeń. Powiadomienie polega na złożeniu w banku wniosku o zastrzeżenie dokumentu - dyspozycja jest potrzebna aby bank wpisał zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ. Pisemne potwierdzenie przyjęcia dyspozycji może być wydawane na życzenie klienta.

Kolejnym krokiem jest zawiadomienie o zagubieniu dokumentów urzędów, które te dokumenty wydały. Zwykle jednocześnie składane są wnioski o wydanie nowych dokumentów.

Jeżeli jest to dowód osobisty to zgłasza się w najbliższym urzędzie miasta/gminy. Wymaga to osobistego stawiennictwa osoby, która utraciła dowód. Zgłaszający otrzyma zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie i jego dane.

W przypadku utraty paszportu należy zgłosić w jednym z punktów paszportowych (za granicą - w punkcie konsularnym).

O utracie prawa jazdy należy poinformować wydział komunikacyjny właściwego urzędu. Robi się to zwykle łącznie ze złożeniem wniosku o wydanie wtórnika.
Zawiadomienie o utracie dowodu rejestracyjnego pojazdu i wniosek o wydanie wtórnika należy złożyć w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta, który wydał nam dowód. Po złożeniu wniosku o wydanie urząd dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na 30 dni.
 
W przypadku zagubienia dokumentu i poinformowania o jego kradzieży organu ścigania, narażamy się na odpowiedzialność karną z art. 238 k.k.
Art. 238 Kodeksu Karnego, który brzmi następująco: Kto zawiadamia o przestępstwie lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 
 
 
(info: KPP Ciechanów)
 

Pierwsza internetowa kwiaciarnia w Ciechanowie!
Bliska osoba ma urodziny, a Ciebie nie ma w pobliżu? Zostało mało czasu do uroczystości, a Ty nadal nie masz…
Trzy najważniejsze skutki wdrożenia systemów telematycznych
Telematyka, w zależności od konfiguracji konkretnego systemu, może dać organizacji różne korzyści. Trzy najważniejsze atuty są jednak widoczne właściwie w każdym przedsiębiorstwie,…

czytaj więcej
Jaka reklama internetowa dla małej firmy?
Wybór reklamy powinien być ściśle określony zarówno pod względem budżetu, jak i zakresu jej oddziaływania. Im mniej środków będziesz mógł przeznaczyć na taki cel,…

czytaj więcej
Soundbary – dla kogo, za ile, funkcje
Soundbary – dla kogo, za ile, funkcje Cenisz sobie komfort oglądania filmów, seriali czy transmisji sportowych? Chcesz podczas gry poczuć się dosłownie w centrum akcji? Jeśli chodzi…

czytaj więcej

REKLAMA

ZAPROSZENIA


Uniwersytet Trzeciego Wieku
 Aerobik, język angielski, język niemiecki, Nordic Walking, zajęcia ruchowe, basen i inne zajęcia. Szczegóły znajdą Państwo w COEK Studio mieszczącym…

Reklama

Reklama

kalendarz imprez


<< 22 stycznia 2019 >>

Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

sonda

Odwiedziłem już restaurację McDonald's w Ciechanowie
TAK
NIE
Nie chodzę do takich restauracji

reklama


KONTAKT:

Telefon:
736 223 031
email: redakcja@ciechanowonline.pl